18.8 C
Скопје
20:24 - 5 октомври, 2022

Пилешко со прелив од мед и лимон, подготовката е брза

Вкусно јадење кое се подготвува за помалку од половина час.

Од намирници потребни се

4 пилешки стека,

2 лажици путер (солен),

3 лажици мед,

сол,

мелен пипер,

1 лимон,

1 лажица рузмарин,

2 лажици сечкан магдонос.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chennai guzzler (@chennai_guzzler)

Подготовка

Ставете пилешки стек помеѓу две пластични фолии, па истенчете го со чекан за месо. Повторете го истото со останатите стекови.

Во мал сад стопете го путерот со медот на средна температура. Мешајте додека не добиете компактна смеса.

Пилешкото посолете го, зачинете го со мелената пиперка, потоа прелијте го со смесата од путер и мед и врз него ставете по две три кришки лимон. Печете го во грил тава.

На крајот прелијте ги пилешките стекови со сокот од дното на тавата неколку пати. Прд сервирање зачинете ги со рузмарин и магдонос и украсете ги со кришки лимон.

Слични објави

Вкусни есенски колачиња со тиква

Еспресо

Зелен чај како замена за кафе

Еспресо

Ѓумбирот е лековит, но не за сите! Кој не смее да консумира ѓумбир?

Еспресо

Црвени пиперки полнети со јајца и со сирење

Еспресо

Ки­ф­ли со ме­ле­но месо

Еспресо

Протеински колачиња од путер од кикиритки

Еспресо
Се вчитува....