3.8 C
Скопје
18:37 - 5 декември, 2023

Зошто некои луѓе умираат во сон? Лекарите даваат детално објаснување што се случува и зошто

Зошто некои луѓе умираат во сон? Еминентни лекари ги објаснија најчестите причини и објаснија дали може да се спречи ноќната смрт.

Постојат многу причини зошто некој умира додека спие, но тоа најчесто е поврзано со три витални органи, срцето, белите дробови и мозокот, објасни д-р Милинд Совани, специјалист за белодробни болести во Нотингем универзитетските болници NHS Trust, во интервју за Newsweek.

„Кога спиеме, помала е веројатноста да одговориме на сигналите кои би можеле да укажат дека нешто не е во ред со тие органи. „Ако стојам и имам пауза од 10 секунди во моето чукање на срцето, ќе паднам и ќе се онесвестам, и тој силен удар некој ќе го слушне“, изјави кардиологот Џек Флаер за The Wall Street Journal.

„Кога спиете, едноставно не можете да реагирате на симптомите“, пишува IFL Science.

Мозок

Мозочниот удар може да биде една од причините за ненадејна смрт во текот на ноќта. Околу 25 проценти од мозочните удари се случуваат за време на спиењето, а состојбите како опструктивна ноќна апнеја исто така може да го зголемат ризикот. Без кислород, мозочните клетки умираат, па одредени делови од телото не можат да функционираат, што може да има фатален исход.

Кај луѓето чии епилептични напади не можат целосно да се контролираат со лекови, ненадејната неочекувана смрт при епилепсија (SUDEP) е водечка причина за смрт. Иако причините за ова не се целосно објаснети, овој феномен често се случува ноќе. Одредени студии покажуваат дека спиењето може да го зголеми ризикот.

Белите дробови

Опструктивната ноќна апнеја (ОСА) исто така може да игра клучна улога. Луѓето кои страдаат од оваа состојба имаат два и пол пати поголема веројатност да доживеат ненадејна срцева смрт помеѓу полноќ и 6 часот наутро во споредба со оние без опструктивна ноќна апнеја.

OSA ги контрахира мускулите во дишните патишта, запирајќи го самиот процес на дишење на одредено време. Ова предизвикува недостаток на кислород и го зголемува отчукувањата на срцето и крвниот притисок, што го зголемува ризикот од срцев удар.

Сепак, самата ОСА често не е причина за ненадејна смрт среде ноќ. Почесто се поврзува со ненадејна смрт среде ноќ кога друга состојба се влошува, како што се одредени проблеми со срцето.

Срце

Ненадејниот срцев удар е одговорен за 90 проценти од ненадејните и неочекувани смртни случаи за време на спиењето, пишува WSJ. Луѓето со коронарна артериска болест, зголемено срце или неправилно чукање на срцето се изложени на поголем ризик.

Срцевиот удар го запира протокот на крв до главните органи, 22 отсто од ваквите случаи се случиле помеѓу 22 и 6 часот наутро, пишува Нет.

Слични објави

Ален Исламовиќ погоден од смртта на Владо Правдиќ: Се прости од колегата

Еспресо

(Фото) Запознајте ја најбогатата Босанка, „тешка“ е 300 милиони евра, роди на 51 година

Еспресо

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо

Џулија Робертс се огласи за смртта на Метју Пери: Доживеале голема љубов, а еве што кажа за трагедијата

Еспресо

(Видео) Александра Пријовиќ не издржа пред крајот на концертот: Мора ли секоја вечер да плачам?

Еспресо

Почина поранешниот клавијатурист на „Бијело дугме“ Владо Правдиќ

Еспресо
Се вчитува....