19.8 C
Скопје
21:48 - 14 јуни, 2024

Вучиќ се сретна со претставници на Србите од Косово: „сакаме само да го спасиме она што е наше“

Српскиот претседател Вучиќ разговарал за ситуацијата на Косово со претставници на Србите. Тој изразил надеж дека српскиот народ „ќе ги зачува своите вековни домови“.

„Побаравме од Србите да се грижат за себе и да бидат обединети, да го чуваат мирот, да ја задржат стабилноста. Ние сакаме само да го спасиме она што е наше и ништо друго“, рече српскиот лидер.

Тој изрази уверување дека Србите како народ ќе покажат зрелост и ќе ги сочуваат своите вековни домови.

Претходно, премиерот на Косово, Албин Курти, на барање на американскиот амбасадор во Приштина, Џефри Ховениер, го одложи за 48 часа стапувањето во сила на одлуката за казни за српските жители од регионот кои не ги промениле нивните српски таблички на автомобилите.

Слични објави

(Фото) Павле и Ирина Камилоски му направија крштевка на синот Јосиф

Еспресо

(Фото) Злато и дијаманти: Позната српска манекенка се прошета низ Белград со накит вреден 72.000 евра

Еспресо

(Фото) Сопругата на Дарко Лазиќ се соблече во шестиот месец од бременоста! Го покажа стомакот во минијатурно бикини

Еспресо

Скандал во „Никогаш не е доцна“: Жика Јакшиќ ги фатил натпреварувачите во измама, веднаш ги дисквалификувал

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо

Драгана Мирковиќ испрати порака до ќерката на Цеца Ражнатовиќ: Пејачките со години не беа во добри односи

Еспресо
Се вчитува....