23.8 C
Скопје
12:07 - 10 август, 2022

ШОКАНТНО: Врховниот суд на САД е подготвен да го укине правото на абортус! „Време е да се слуша Уставот и да се врати прашањето за абортусот на избраните претставници на народот“

Врховниот суд има намера да гласа за укинување на законот од 1973 година со кој се гарантира правото на абортус во САД.

Ова го откри „Политико“ кој добил ексклузивен нацрт напишан од судијата Самуел Алито за мислењето на мнозинството.

Документот е „целосно и цврсто“ отфрлање на историската пресуда на Ро против Вејд. „Ние веруваме дека „Ро и Кејси“ треба да се укине“, се вели во нацрт-мислењето на Судот. „Време е да се слуша Уставот и да се врати прашањето за абортусот на избраните претставници на народот“, пишува во документот.

Нацртот е изготвен во февруари, велат упатени извори за „Политико“. Четворицата судии номинирани од републиканците – Кларенс Томас, Нил Горсух, Брет Кавано и Ејми Кони Барет – гласаа заедно со Алито, назначен од претседателот на Gran Old Party, Џорџ В. Буш, во 2005 година, за укинување на правото на абортус. Тројцата демократски судии Стивен Брејер, Соња Сотомајор и Елена Каган работат на контра-нацрт, рекоа извори. Не е јасно на која страна ќе застане претседателот на Врховниот суд Џон Робертс, исто така назначен од Буш во 2006 година.

Слични објави

Бен Стилер откри дека ја одбил улогата во познатиот филм: „Сè уште ме мачи тоа“

Еспресо

Сте го виделе новиот дом на Бред Пит? 40 милиони долари за вистинска палата

Еспресо

Драматично на „Шарл де Гол“: Вооружен со нож претел на аеродромот во Париз; убиен е од полицијата

Еспресо

Синот на Доналд Трамп го коментираше претресот на имотот на неговиот татко: „координиран напад“

Еспресо

(Фото) Зеленски како суперхерој: САД лансира акциона фигура на украинскиот претседател, суперхеројот се произведува во Кина

Еспресо

(Фото) Бен Афлек доносе огромна лична одлука откако се ожени со Џенифер Лопез: За каков профит го продава ергенскиот дом?

Еспресо
Се вчитува....