12.8 C
Скопје
21:46 - 27 февруари, 2024

Ресторан, два стана, куќа и заштеда: Лепа Лукиќ напиша тестамент, но има еден услов за наследникот

Легендарната пејачка на народна музика Лепа Лукиќ неодамна откри дека напишала тестамент, како и дека целото богатство што го стекнала во текот на 50-годишната кариера ќе го остави на својоот внук Радисав, но мора да исполни еден услов.

Имено, во тестаментот стои дека внукот на пејачката ќе добие ресторан, два стана, куќа и целата заштеда на Лепа, но под еден услов, тој да се грижи за мачката Маза.

– Напишав тестамент во кој изјавив дека мојот внук мора да се грижи за мачката, ако заминам пред неа. Радисав треба да се грижи за Маза, да се грижи за неа и да ја гали, а тој ќе наследи сè што сум стекнала во текот на мојот живот. Сето тоа го има во документот што го чува мојот адвокат – рекла Лепа

Пејачката додала дека е многу приврзана за мачката која ја посвоила пред девет години.

-Таа е чудо од мачка, ја гледам како мое дете. Затоа морав да се грижам за неа и да знам дека ќе биде добро кога ќе одам на другиот свет. Од 2011 година ние две живееме заедно како мајка и ќерка – додала Лепа.

Таа нагласи дека со Маза зборува како човек.

-Таа е многу паметна, таа е попаметна од мене! Таа никогаш не се качувала на маса додека јадам, како што прават другите мачки. Таа ја има својата храна и кога ќе каже ‘мјау’, ја прашувам: ‘Сине, кажи ми што сакаш, кажи мајка што сакаш?’ Потоа, одиме заедно до каде ѝ е садот со храна и ја полнам со храната да јаде. Кога ќе се насити, одиме во спалната, го гасам светлото, а таа се качува на креветот и ме чека заедно да спиеме. Да живеев сама ќе се распаднав! Со Маза никогаш не сум сама – раскажува пејачката.

Слични објави

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо

„Нонстоп сум на инфузии“: Цеца проговори за здравствените проблеми со кои се соочила периодов

Еспресо

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо

„Јас го добив детето, а тој доби стан“: Неда Украден ја отвори душата и се присети на разводот со поранешниот сопруг

Еспресо

(Видео) Зорица Брунцлик емотивно за зетот: Јас плачев наместо него

Еспресо
Се вчитува....