19.9 C
Скопје
18:01 - 18 мај, 2022

„Неплатени сметки“: од денеска Русија ја прекинува струјата за Финска

Финскиот оператор на електричната мрежа уверува дека може без увозот на енергија од Русија кој сочинува 10 отсто од вкупниот.

Русија денеска го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска. Ова го објави финската компанија за електрична енергија Фингрид, повикувајќи се на комуникација со РАО Нордик Ој, руската подружница на Интер РАО, според која извозот на електрична енергија од Русија во Финска „во моментов ќе биде суспендиран поради тешкотии при примање наплата за електрична енергија“.

Според финската компанија, не постои ризик да нема доволно струја во Финска, која неодамна увезуваше околу 10% од вкупната потрошувачка од Русија.

„Увозот што недостасува може да се замени на пазарот на електрична енергија со увоз на  електрична енергија од Шведска, а делумно и со домашно производство“, вели Реима Паивинен, потпретседател на Фингрид.

„Се проценува дека Финска е самодоволна во однос на електрична енергија уште во 2023 година“, вели Фингрид, „самодоволноста на Финска во производството на електрична енергија постојано расте, особено откога националното производство на енергија од ветер расте од година во година“.

„Бевме подготвени за тоа и нема да биде тешко. Можеме да се справиме со малку повеќе увоз од Шведска и Норвешка“, изјави Тимо Кауконен, оперативен менаџер за операторот Фингрид, во напнатата фаза со Москва, за AFP, поради плановите на Хелсинки за влез во НАТО.

Инаку ваква ситуација се случува првпат по повеќе од дваесет години. Од компанијата РАО Нордик, Окомпанија на руската групација ИнтерРАО и главен увозник на електрична енергија од Русија на нордиските пазари, во белешката што ја објави агенцијата „Интерфакс њуз“ се вели дека „за жал, во сегашната ситуација, РАО Нордик не може да плаќа за електрична енергија увезена од Русија. Затоа сме принудени да го прекинеме увозот на струја од 14 мај. Се надеваме дека ситуацијата наскоро ќе се подобри и дека трговијата со електрична енергија со Русија може да продолжи“.

Слични објави

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо

(ФОТО)„Збогум Пиже“: Пере од „Нокаут“ со емотивна објава се збогуваше со својот пријател

М.Р.
Се вчитува....