Најскапи градови за живот во светот во 2020 година

Глобалната економска слика може да биде сосема поинаква следната година, но што се однесува за оваа 2020 година, најскапите градови за живот во светот заземаа уште еднаш свое место на листата. Првото место не припаѓа на еден град, туку на три, пишува Си-ен-ен.
Хонгконг, Сингапур и Осака се најдоа оваа година на врвот на листата која ја состави истражувачкиот и аналитички центар Економист интелиџенс јунит.

Сингапур

Јапонскиот град Осака го замени на првото место Париз, па на врвот оваа година се најде азиското трио.

Осака

Њујорк го зазема четвртото место, додека Лос Анџелес скокна на осмото.

Хонгконг

Оваа листа е направена со споредување на цените на 160 добра и услуги во 133 градови ширум светот и се прави веќе 30 години.

Њујорк

Раст и пад

Француската престолнина падна на петтото место, кое го дели со уште еден европски град, швајцарскиот Цирих.

Париз

Израелскиот град Тел Авив е единствен град од Блискиот Исток кој се најде во првите 10, скокнувајќи оваа година за три места и заземајќи ја седмата позиција.

Цирих

Швајцарскиот град Женева падна од петто на 10-то место. Додека Копенхаген, кој беше седми минатата година, повеќе не е во првите 10.

На дното на листата се најде сирискиот град Дамаск, а веднаш над него Ташкент (Узбекистан). Па, еве како досега изгледа листата на 10 најскапи градови во светот за 2020 година:

1. Сингапур
2. Осака
3. Хонгконг
4. Њујорк
5. Париз
6. Цирих
7. Тел Авив
8. Лос Анџелес
9. Токио
10. Женева

Лос Анџелес
Токио
Женева

Слични објави

ТЕШКАТА ПРИКАЗНА НА ПОЗНАТАТА ВОДИТЕЛКА: Роднини ја силувале, на 14 години родила бебе кое умрело, а тоа НЕ Е НАЈЛОШОТО што и се случило во животот! (ФОТО)

Igor

Од принцезата Дајана до Џенифер Анистон и Џеј Ло: Ова се најдобрите „одмазднички стајлинзи“ низ годините (ФОТО)

Еспресо

Модна доминација на кралицата Ранија: Деловен стајлинг кој добро и стои на секоја жена! (ФОТО)

Еспресо

Аца Лукас ја подбра Луна Џогани, причина беше нашиот Дарко Димитров

Igor

Непромислено: Во страв од коронавирусот, ја испрскале плажата со белило, екологистите шокирани

Еспресо

Кога Черчил ја запозна симпатијата на својата жена: Разговор кој ќе ве насмее!

Еспресо

Остави Коментар

три + три =

Слични објави

Ана Курникова е повторно трудна: Поранешната тенисерка и славниот пејач очекуваат трето дете!

Еспресо

Лукас објавува романтични фотки од одморот со новата девојка (ФОТО)

Igor

ЖЕШКАТА КАРЛЕУША БЕЗ ГРАДНИК ВО ЛИФТ: Видео кое сите го гледаат по два пати!

Igor

Принцот Луи прослави прв роденден (ФОТО)

Igor

ХАОС ВО СЕМЕЈСТВОТО ЏОГАНИ: Ѝ ја земал песната на ќерка си за да ѝ ја подари на сопругата

Igor

Нема да ги препознаете: Кајмакоски без коса, а Северина… (ФОТО)

Igor