19.9 C
Скопје
18:22 - 18 мај, 2022

Која е тајната на долговечноста на Хунзите? Живеат повеќе од 100 години, а за жените е нормално да станат мајки и на 60 години

Животниот век на Хунзите со години бил мистерија за истражувачите и докторите ширум светот. Во продолжение прочитајте која е тајната на убавината и виталноста на жените од племето Хунзи.

Еден од истражувачите кој работел на документирање на здравиот начин на живот во Хунзите оваа област ја нарекол Долината на среќата. Според неговите истражувања, Хунзите речиси и да не консумираат протеини. Обично внесуваат 1.900 калории секој ден, 50 грама протеини, 36 грама масти и 365 грама јаглехидрати, а 99% од нив се вегетаријанци. Тие го практикуваат и ритуалот на постот најмалку двапати неделно, а за тоа време консумираат само сок од кајсија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HUNZA (@hunzaa_valley)

Научникот, д-р Хенри Коанда, кој живеел со Хунзите, ја истражувал глацијалната вода што ја користат за пиење и капење и доѓол до заклучок дека водата на хималајските глечери содржи многу антиоксиданси и минерали.

Жените Хунзи користат природни масла за младешка, сјајна кожа. Маслото од семки од кајсија, кое понекогаш се нарекува „природен ботокс“, е еден од природните производи што преубавите жени ги користат за да ја одржат својата кожа здрава и младешка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HUNZA (@hunzaa_valley)

Регионот е богат и со шафран, најскапиот зачин во светот. Хунзите често ја користат оваа состојка во готвењето. Богата е со антибактериски и антиинфламаторни својства. Овие својства ја прават состојка која може да се бори против разни кожни заболувања, како што се акните и црвенилото.

 

Жените Хунзи подготвуваат посебен солен чај со свежа вода од планински извори. Главната состојка е специјална билка наречена „тумуру“ или дива мајчина душица, која расте на големи надморски височини. Покрај различните здравствени придобивки, се вели дека оваа напивка има својства против стареење и ја прави кожата да изгледа младешка и сјајна.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HUNZA (@hunzaa_valley)

Хунзите имаат просечен животен век од 120 години, а во некои случаи живеат и до 160 години. Хунзите имаат тенденција да останат активни дури и во староста благодарение на нивното добро здравје. Постојано се во движење и се многу активни во текот на животот, па обично го одржуваат истиот начин на живот кога ќе стареат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Victoria Nikitchuk (@vikiniki8)

Да се стане мајка на 60-годишна возраст се смета за нормална појава кај Хунзите. Жените Хунзи изгледаат многу помлади отколку што навистина се, дури и на 80-годишна возраст.

За разлика од жените во некои соседни земји и во самиот Пакистан, жените од народот Хунза се доста активни во својот социјален живот и во заедницата. Благодарение на контактите со туристите и писменоста, Хунзите се прилично слободоумни и либерални.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Humans of Hunza (@humansofhunza)

Слични објави

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Испечете меко, сочно и ароматично пиле: Неколку важни чекори и тајни зачини при подготовката

М.Р.

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо
Се вчитува....