Кога потполно созреваат мажите?

Повеќето мажи, дури и возрасните, продолжуваат да се однесуваат како деца. Затоа често во машко-женските односи, жените се секогаш оние кои превземаат одговорност и се однесуваат позрело, а краткото истражување од Универзитетот Оксфорд има одлично објаснување за ова.

Истражувањето објавено на Универзитетот во Оксфорд се занимавало со проучување на разликите во зрелоста на развојот на мажите и жените. Ги споредиле сите резултати и извлекле заклучок за можните разлики. Чел на истражувањето било да се открие кои функции на мозокот се менуваат во процесот на созревање, а кои остануваат. Се користела магнетна резонанса за да се прегледаат активностите на мозокот на 121 учесника со возрасто од 4 до 40 години.


Резултатите покажале дека, иако мозоците на мажите во крајната линија имаат ист потенцијал за функционирање во секојдневниот живот, мажите често покажуваат одредено оддолжување во долгорочниот развој на функционалните мрежи во споредба со жените. Тоа може да трае околу 40 години, се наведува во резултатите на истражувањето, па може да се каже дека мажите во потполност созреваат дури во своите 40-ти.

Слични објави

МАЖИТЕ ЛУДУВААТ ПО НЕА, А ТАА САКА САМО БОГАТИ И СЛАВНИ! Се смееше додека го апсеа нејзиното поранешно момче и го ЗГРОЗИ СВЕТОТ! (ФОТО)

Еспресо

Единствената ќерка на Есма Реџепова, Елеонора, влегува во „Задруга“

Igor

На денешен ден е роден Бајага, а светот се збогуваше од единствениот Бон Скот: Настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо

Адријана Лима „згрми“ на плажа (ФОТО)

Igor

Позната адвокатка ги „запали“ социјалните мрежи (ФОТО)

Igor

Како да заборавила да се облече: Погледнете во каков стајлинг ќе настапува Јелена Карлеуша вечерва (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

оне × 4 =

Слични објави

Српска старлета од каталогот се нашла на страница за возрасни (ФОТО 18+)

Igor

Порно-снимки од Сандра Африка: Пејачката вели дека има бемка на друго место, а не „таму“ (ФОТО)

Igor

Симсонови го предвиделе Коронавирусот уште во 1993 година! (ВИДЕО)

Еспресо

ГИ ГЛЕДА ЛИ НЕКОЈ БИКИНИТЕ? Плејбој зајчица ги облекла „најситните бикини на светот“, видете како изгледа (ФОТО)

Igor

Идеални кога сакате брз оброк: Брзи и сочни пица мафини

Еспресо

ЗАПОЗНАЈТЕ ЈА АНТОНЕЛА, убавицата со бујно деколте која го засени Меси (ФОТО)

Igor