17.8 C
Скопје
14:27 - 20 април, 2024

Градоначалникот на Задар го разреши директорот на салата во која ќе настапува Александра Пријовиќ

Градоначалникот на Задар, Бранко Дукиќ одлучи да го разреши директорот на ШЦ Вишњик, Денис Карловиќ поради организирање концерт на регионалната пејачка Александра Пријовиќ.

Дукиќ одлучил за следната недела да го свика собранието на ШЦ Вишњик со единствена точка на дневен ред – разрешување на директорот Карловиќ. Смената на Карловиќ треба да ја потврди собранието на друштвото, а единствен член на собранието е градоначалникот Дукиќ.

– Собранието на трговското друштво ШЦ Вишњик доо, застапувано од градоначалникот на градот Задар, ќе подготви решение за разрешување на директорот на тоа претпријатие, Денис Карловиќ. Собранието ќе биде свикано следната недела, потврди за „Задарски.хр“, шефот на Кабинетот на градоначалникот Анте Ќурковиќ, кој ја проследи изјавата на градоначалникот Дукиќ.

– Извесен период има нарушување на довербата меѓу Управниот одбор и Собранието на ШЦ Вишњик доо, односно директорот и мене како градоначалник, што резултираше со оваа одлука. Пред сѐ, ова се однесува на недоследност во комуникацијата и различно разбирање на приоритетите во активностите на самата компанија. Оваа недоверба беше продлабочена и при дискусијата за организирање концерти на неколку изведувачи за кои режисерот побара моја согласност, иако тоа не е вообичаено за слични настани за кои тој секогаш одлучува сосема самостојно. Конечно, манипулацијата со неточни информации кон јавноста нанесе штета на угледот на тоа трговско друштво и на градот Задар и ја потврди неможноста за понатамошна соработка во услови на меѓусебна недоверба. Сите досегашни и идни инвестиции во тој спортски комплекс формираат долгорочна програма за развој на спортот на Град Задар, која систематски се спроведуваше во неколку мандати на поранешни градоначалници.

Преку оваа програма систематски се инвестираат значителни буџетски средства во нови спортски објекти и така ќе биде и во иднина, а за придонесот му благодарам на директорот Карловиќ, кој учествуваше во реализацијата на неколку вакви проекти – објасни градоначалникот Дукиќ и истакна дека Карловиќ ќе му биде понудено соодветно работно место во ШЦ Вишњик согласно систематизацијата на работните места и неговото стручно оспособување.

– Вчера имавме средба на која разговаравме за сѐ и тоа е сѐ што можам да ви кажам во овој момент – рече Карловиќ.

Така, скандалот околу забраната на Дукиќ за концертот на Александра Пријовиќ во Задар доби политички епилог, само неколку дена откако ШЦ Вишњик потпиша договор со агенцијата што ја застапува Пријовиќ и уште седум изведувачи кои ќе настапуваат во Вишњик во следните две години. Дукиќ смета дека Карловиќ е директно одговорен за медиумската штета што му е нанесена со објавувањето на информацијата дека тој лично го забранил настапот на Александра Пријовиќ. Сепак, Карловиќ рече дека од градоначалникот побарал одобрение за списокот на изведувачи кои ќе настапуваат на Вишњик годинава и следната година, меѓу кои е и Пријовиќ, но пред тоа самостојно одлучувал за изведувачите.

Да потсетиме, откако во јавноста протекоа информации дека градоначалникот Дукиќ го забранил настапот на популарна пејачка во Вишњик, Дукиќ ја демантираше забраната за концертот, така што после тоа ШЦ Вишњик влезе во преговори со нејзината агенција и склучи договор за настап во јуни под двојно подобри услови за ШЦ Вишњик од претходните изведувачи.

Според податоците на агенцијата Ивентим, над 90 отсто од билетите за концертот на Пријовиќ во Задар се веќе продадени, пишува „Задарски.хр“.

Слични објави

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Неделен хороскоп, од 22 до 28 април: Среќно небо за Овните, добра вест за Лавовите, љубовни искри за Водолиите…

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо

Астропрогноза за сабота, 20 април: Вагите да посветат внимание на партнерот, Водолиите да се отворат за нови познанства

еспресо

Личниот живот им „пука“: Три хороскопски знаци наскоро ќе ја изгубат љубовта

еспресо
Се вчитува....