6.8 C
Скопје
06:37 - 4 март, 2024

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Пред неколку години убавата глумица Калина Ковачевиќ водеше битка за своето здравје.

Борбата за живот на познатата актерка се случи пред 12 години кога таа добила сепса три дена по раѓањето на нејзината ќерка:

-Три дена откако ја родив Миона добив сепса, ми се инфицираше матката, шест недели бев во болница. Бебето беше со мене, но во бокс, бидејќи не можев да го дојам, затоа што бев на тешки антибиотици. Тоа е многу стресен период во мојот живот. Кога имав клиничка смрт какополедица на реакција на некој лек, цел живот само ми поминуваше низ слики во главата и не се плашев. Размислував што ќе се случи со моето дете и после тоа не се сеќавам на ништо. Се плашев само кој ќе ја оформи ќерка ми како жена и личност – рече актерката во емисијата „Балканском улицом“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 24sedam.rs (@24sedam.rs)

Откако се разбудила од кома, морала повторно да учи да оди зашто ги изгубила виталните функции:

– Многу жени ме прашуваат како имав храброст да имам втора бременост. По првата учев да одам, затоа што прво морав да лежам за одржување на бременоста пет месеци, а потоа бев во болница уште два месеци додека се борев со сепсата, која го исцрпува целото тело. Откако одлежев седум месеци во кревет, ми се појави вода во колкот, а раната се инфицираше и не можеше да зарасне, едноставно не можев да ги поврзам, лаички кажано, нозете и рацете за да ги движам. Одев на вежби. Се сеќавам на аплаузот кога првпат успеав сама да посегнам по шише вода. Знам што значи да се биде немоќен и затоа го ценам тоа што го имам денес – вели Калина и нагласи дека не сака другите да ја доживуваат како слаба личност.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kurir.rs (@kurir.rs)

Денес, 12 години по нејзината болест, Калина е исклучително силна жена, која со сите сили се бори да биде прекрасна мајка на своите ќерки Миона и Аника.

 

Слични објави

(Фото) „Правда за Бресквица“: Протест пред српското Собрание

еспресо

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо
Се вчитува....