-5.2 C
Скопје
00:55 - 26 јануари, 2022

(ФОТО) КАКО ОД БАЈКА: Битолското рајче на г-ѓа Павлина

Денес разговараме со Павлина Костадиновска, прекрасна личност, и многу активна во своите пензионерски денови. 

Битолчанката Павлина е пензионерка, активна претседателка на урбана заедница, а и политички е активна. Има 65 години, од нејзиното лице блеска животна, младешка радост. Полна со енергија, позитивна и секогаш насмеана, убавата душа на Павлина се отсликува во убавината на нејзиното, како што вели, мало и скромно дворче.

Имено, дворчето на Павлина се протега покрај патека долга 10 метри, а широка 4 метри. И секоја педа е умно искористена во полза на убавината, па и оградата.

Оваа госпоѓа е вистинска инспирација како може и од мал простор да се направи вистинско мало рајче на Земјата.

Вниманието ни го привлекоа и ускрасните предмети кои во амбиентот изгледаат како да се извлечени од странички од бајка.

-Од цвеќиња имам неколку рози, копривки, сардели, дрва на животот, папрат, бомбони, хризантеми, на прозорецот пак, орхидеи, темјанушки, хибискус, кала. Тоа е речиси сè, а имам и неколку украсни џуџиња, воденичка, слонче, печурка, фенерче и маса со црвено-бели столици, ни раскажува драгата соговорничка.

Ова земско рајче во Битола, Павлина сама си го уредува, бидејќи сопругот на Павлина си има свои активности, а и трите ќерки си имаат свои обврски.

Големо браво за Павлина!

Во продолжение, уживајте во глетката на дворчето на Павлина.

Инаку, Павлина е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…

фото – приватна архива

Фото – Приватна архива

Доколку ви се допадна текстот, станете пријател на Фејсбук страницата на еспресо.мк, „лајкнете“ ја – ТУКА. 

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....