„Википедија“ бележи 20 години постоење: Бесплатна енциклопедија за цел свет

На 15 јануари 2001 година, американецот Џими Велс го лансираше она што денес е еден од најпосетуваните сајтови во светот. Идејата на Велс да развие бесплатен енциклопедиски проект исклучиво за некомерцијални цели, била речиси незамислива.

Воден од желбата на едно „онлјан“ место да ги собере најважните факти од целиот свет, тој со помош на бројни волонтери од целиот свет успеа да ја реализира својата замисла.

На почетокот, содржината на „Википедија“ беше само на англиски јазик. А веќе во март 2001 година, се појави на германски и шведски јазик, па на француски, италијански, кинески, руски…

Instagram
Instagram

20 години подоцна, „Википедија“ има повеќе од 55,5 милиони статии и верзии на 306 јазици, а бројките постојано растат.

Спротивно на традиционалните енциклопедии напишани од реномирани експерти и научници, „Википедија“ е збирка на информации и собрани знаења, обработени и објавени од волонтери.

Иако темите третирани на овој начин честопати се критикувани од академските кругови, „Википедија“ од друга страна, стана една од најкорисните алатки на многу ентузијасти, љубители и обожаватели на многу теми од науката, историјата, технологијата, културата и природата.

unsplash

И покрај критиките, содржината постојано се модерира, така што не може целоснио да се тврди дека написите не се целосно издржани со факти.

Примарната идеја да се основа ваква „електронска енциклопедија“, важи и денес. Џими Велс ја создаде „Википедија“ за да биде бесплатна и достапна за што поголем круг на луѓе, а не да служи за профит.

За сите години постоење, „Википедија“ се претвори во едно од најголемите заеднички добра на дигиталниот свет. Се заснова на принципите на слобода и учество, односно на пасивното и активното учество на сите луѓе ширум светот кои се стремат да го прошират и споделат своето знаење со други.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

(ВИДЕО) Андријана на 25 години ја учи азбуката – на животот!

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Италија во карантин, граѓаните ќе се ослободат од режиски трошоци, даноци и рати за кредит

Синдикална група на ССНМ во „Слободен печат“: Млакиот одговор на МВР и ОЈО буди сомнежи дека заканувачите уживаат политичка поддршка

Поразот на „Луј Витон“ против НАТО

Со Александар Микиќ на тема друштвени игри во изолација: Нема женски и машки игри – добра игра е добра, а чудо колку игри има за деца!

Остави Коментар

13 − 2 =

Слични објави

Мицкоски сака да се пере на евтина струја

Слободен Печат

Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Илјадници мајмуни заразени од коронавирус: Научниците експериментираат за да дојдат до ефикасна вакцина (ВИДЕО)

Слободен Печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Хрватската полиција обвинета за „ужасни“ напади врз мигранти на Балканската рута

Слободен Печат

Одложено отворањето на универзитетите? Велика Британија стравува од влошување на епидемиолошката состојба

Слободен Печат

Политика или економија: Се подготвува ребалансот, а за платите на администрацијата уште нема одлука?!

MacedonianAlbanianBulgarianSerbian