9.8 C
Скопје
6 декември, 2021

Зошто мачките им носат глувци на своите сопственици?

Ако редовно ја пуштате вашата мачка да се шета надвор од домот, многу е веројатно дека таа веќе ви го донела својот улов. Студија на списанието „Natural Communications“ открива зошто мачките го прават тоа.

И покрај фактот дека дома тие најверојатно само спијат или се галат, многу е веројатно дека ако ги пуштите надвор, тие целосно ќе се предадат на својот ловечки инстинкт и ќе се обидат да го фатат својот плен.

маче

Мачките се многу паметни предатори и со своите остри заби и канџи лесно можат да се прикрадат по својот плен. Имаат многу развиен ноќен вид и се неверојатно брзи и агилни.

маче

Ловот е вештина што ја учат од нивната мајка, која им носи мртви животни, а подоцна и полуживи – за да можат мачињата да ја „завршат работата“. Кога мачињата ќе пораснат, мајката ги зима со себе на лов. На овој начин ги учи да преживеат во дивината.

маче

Набљудувајќи го овој процес, експертите заклучија дека мачките им го носат уловот на сопствениците со цел да ги нахранат или да им се заблагодарат за грижата. Тој „подарок“, како што многумина го нарекуваат, обично се мртви птици, глувци или слични помали животни.

Слични објави

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.

Ѝ ВЕЛЕЛЕ ДЕКА Е ГРДА, А СЕГА Е НАЈУБАВАТА ПЕНЗИОНЕРКА НА СВЕТОТ: Супермоделот Тајра Бенкс наполни 48 години

И. Т.
Се вчитува....