8.8 C
Скопје
22:45 - 29 март, 2023

Златко Далиќ се простува од Чиро Блажевиќ: „Ми беше како татко, ми помогна многу кога ми беше најпотребно“

Хрватска жали, но и цел регион тагува, за смртта на врвниот фудбалски селектор Мирослав Чиро Блажевиќ, кој ја загуби битката со ракот кој метастазира на пет места.

Еден од луѓето чиј живот најмногу го одбележа Чиро е секако Златко Далиќ, актуелниот селектор на хрватската фудбалска репрезентација, кој му ја „одзеде“ титулата најуспешен селектор во хрватската историја.

Овие два гиганти од хрватскиот спорт делат повеќе од 20 години почит, соработка и пријателство, а знаеме и дека Далиќ во текот на годините неколку пати кажа дека Чиро му е како втор татко, односно дека го гледа како ментор, но и како татковска фигура на која секогаш можел да се потпре.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zlatko Dalic (@daliczlatko)

Далиќ своевремено изјави за хрватски Вечерњи лист дека Чиро му е „учител, ментор, пријател, го почитувам како свој татко“. Патеките на бронзените и сребрените селектори Мирослав Блажевиќ и Златко Далиќ првпат се вкрстија во октомври 2003 година. Златко беше спортски директор на НК Вартекс, а Чиро беше претстојниот тренер на Вараждин, наследникот на неодамна отпуштениот Дражен Бешек.

Далиќ еднаш откри дека на почетокот по средбата со Блажевиќ чувствувал стравопочит и страв кон него, но дека со текот на времето меѓу нив се родило вистинско пријателство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jutarnji.hr (@jutarnji.hr)

„Чиро ми помогна многу кога ми беше најпотребно, кога ја градев кариерата, се создавав себеси како тренер, тој беше еден вид „чадор“ кој ме штитеше. Беше покрај мене и ми остави одврзани раце“, изјави Далиќ во една прилика за Чира.

На самиот крај, откако Чиро долго време беше селектор со најмногу трофеи, со бронзата на Светското првенство во 1998 година, Далиќ сепак го „престигна“. На последните две Светски првенства освои сребро и бронза, а Ќиро во неколку наврати изјави дека е исклучително горд на сите успеси на Далиќ, тренерот кој порасна со него.

Слични објави

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....