-0.2 C
Скопје
06:41 - 30 март, 2023

Почина сама во својот дом: Бранка Веселиновиќ утрово била пронајдена мртва, си замина најстарата глумица во светот

Актерката Бранка Веслиновиќ почина во својот дом, а утрово била пронајдена од медицинска сестра од геронтологија која се грижела за неа последните неколку години.

Најстарата актерка на светот, Бранка Веселиновиќ, почина на 105-годишна возраст во својот дом во кој живееше сама.

За неа изминативе години се грижела геронтолошка медицинска сестра која синоќа во 21 часот излегла од куќата на актерката и последен пат ја видела Бранка жива.

Бранка Веселиновиќ е родена во септември 1918 година во Бечеј. Од 1936 година посетувала актерска школа во Народниот театар во Белград. По одлична година студирање, таа замина на пракса во Нови Сад, каде што глумеше во тогашниот Народен театар на Дунавска Бановина (денешен Српски народен театар).

Како актерка, Бранка остварила голем број многу значајни улоги, како што е улогата на Џина во драмата на Нушиќ „Ожаленото семејство“, за која во 1964 година ја добила наградата „Стерија“. Иако играше и во Ателје 212, таа одигра најголем број улоги (над 40) во неговата матична куќа, Југословенскиот драмски театар.

Полиците на нејзината куќа се украсени со бројни предмети кои како спомени потсетуваат на сето она што го стекнала, примила и заслужила во нејзиниот плоден живот – илјадници медали, признанија, награди, почесни клучеви на Нови Сад, златни микрофони на Радио Белград, титула доживотен амбасадор на УНИЦЕФ, награди за работа во Југословенскиот драмски театар, но и за хуманитарна работа посветена на децата.

Дел од овие предмети беа предадени како аманет на Здружението Адлигат, кое на 10 септември 2018 година, во рамките на својот Музеј на книги и патувања, ја изложи Спомен-собата на Бранка Веселиновиќ, по повод нејзиниот 100-ти роденден, во знак на благодарност за сè што таа правеше. во областа на културата, уметноста и хуманитарната работа.

Слични објави

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....