36.8 C
Скопје
19:26 - 15 јули, 2024

Вака зборуваше Франсоаз Арди пред смртта: „Се надевам дека смртта ќе ми ја открие тајната на вселената“

„Физички имам толку страшни болки што се плашам дека смртта ќе ме натера да поминам низ уште пострашни страдања“, им рече на новинарите во 2021 година познатата пејачка и текстописец од 1960-тите, истакнувајќи дека е поддржувач на евтаназија.

Франсоаз Арди, легендарната француска пејачка, модел и актерка, почина вчера на 80-годишна возраст, по долга борба со ракот. Арди беше една од најомилените фигури на француската култура и остави неизбришлива трага не само во светот на музиката, туку и во модата и филмот.

Пред три години Арди во интервју за францускиот магазин „Fem Aktuelle“ изјави дека чувствува дека нејзиниот живот е при крај.

Откако во првата деценија на новиот век беше утврдено дека боледува од рак на лимфните жлезди и по престојот во болница во 2015 година, кога мораше да биде во индуцирана кома, а лекарите и го спасија животот подложувајќи ја на силно зрачење, во 2018 година, на пејачката ѝ беше откриен тумор на средното уво. Годините на зрачење и имунотерапија донесоа многу болка, рече тогаш Франсоаз Арди, што ѝ отежна дури и да голта. Претходно таа изјави дека повеќе нема да може да пее, а потоа во интервју изјави дека состојбата ѝ е уште потешка.

Таа во мај 2021 година за „Пари Мач“ изјави дека „Франција е нехумана“ затоа што не ја легализирала постапката на потпомогнато самоубиство, потсетува британски „Гардијан“.

„Не е на лекарите да го прифатат секое такво барање, туку да стават крај на непотребното мачење при неизлечиви болести од моментот кога ќе стане неподносливо“, вели Арди во интервју за еден француски весник. Таа тогаш изјави дека би сакала да има можност да избере како ќе му стави крај на животот. Таа рече дека нејзината мајка, која боледувала од невролошко нарушување, починала со евтаназија „кога повеќе не можела да продолжи со таа страшна болест“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GQ France (@gqfrance)


Франсоа Арди е ѕвезда на француската популарна музика од шеесетите. Таа дебитираше со синглот „Tous les garçons et les filles“ во 1962 година. По големиот успех со него, таа стана главното име на таканаречениот поп феномен „je-je“, францускиот одговор на американскиот и британскиот поп и рок од таа деценија. Таа се огради од движењето неколку години подоцна, инсистирајќи да работи со англиски продуценти и да прави музика онака како што ѝ одговара. Но позната е и по нејзините филмски улоги, а се занимаваше и со пишување и астрологија.

На прашањето дали се кае за нешто во животот, Франсоаз Арди одговори:

„Животот е училиште каде учиме преку обиди и грешки кои ни помагаат подобро да го разбереме она што дотогаш не сме можеле да го разбереме. Оние моменти кога се однесував лошо се случија од несвесност, незнаење, себичност, кога таквите обиди носат и последици“.

Во интервјуто, таа исто така рече дека сеќавајќи се на „среќните моменти“ во животот се оние што ги поминала со нејзиниот син Томас (џез гитарист роден 1981 година) и нејзиниот сопруг Жак Детрон, познат француски пејач, текстописец и актер, од кој се разведе, но тие остана во блиски односи, и изјави дека тој „прави да се чувствува добро“.

Франсоаз Арди го издаде својот последен албум „Personne d’autre“ во 2018 година. Презентирајќи го, таа за Обсервер изјави дека е насочена „кон смртта, но на многу симболичен и позитивен начин“.

„Има и прифаќање. На пример, тука е песната „Train special“, која многу ја сакам, но на мои години можам да пеам само за тој посебен воз што ќе ме однесе од овој свет. Но, секако, се надевам и дека ќе ме испрати меѓу ѕвездите и ќе ми помогнат да ги откријам тајните на космосот“, изјави тогаш Франсоаз Арди.

Слични објави

Бјелогрлиќ пристигна насмеан на новото рочиште со Гага: Сѐ беше одложено поради Катарина Радивојевиќ и уште еден сведок

Еспресо

Карлеуша и Тошиќ се договориле за поделба на имотот! Еве на кого оди целиот имот

Еспресо

(Фото) Како да е направена од гума! Џина Џиновиќ во кратка маичка направи невидена акробација!

Еспресо

(Фото) „Биди ни секогаш најсреќен“: Синчето на Антониа Гиговска наполни една година

Еспресо

(Фото) Нина Бадриќ мами воздишки во Грција, покажа фантастична фигура во костим за капење: „Совршена си!“

Еспресо

(Фото+видео) Северина ги покажа градите? Згодната пејачка избра невообичаена маичка за нејзиниот концерт

Еспресо
Се вчитува....