24.8 C
Скопје
15:21 - 13 август, 2022

„Три пати сум државен првак и освоив 25 златни медали“: Разговор со Јован Врклевски, златното момче на Балканијадата

Тринаесетгодишниот Јован Врклевски до златниот медал на Балканијадата стигна со 4 убедливи победи.

фото приватна архива

Јован Врклевски од Карате клуб от,, Кизаме ” е балкански првак во карате со освоен златен медал во категорија борба до 45 килограми. Тој за време на Балканското првенство кое што се одржа од 3ти до 5ти овој месец во Белград ги победи натпреварувачите од Словенија, Србија и Хрватска.

– Морам да кажам дека си поминав многу убаво во Белград, се прошетав и видов многу нешта. Но главно бев за натпреварувањето. Првата борба ми беше со претставник на Србија и го победив 8-0, втората борба ми беше со Хрват и го победив 1-0, третата со Словенец со резултат 6-0 и на крај за злато се борев пак со Србин и го победив 4-1. Искрено сите ми беа лесни, немав тешка борба – вели Јован.

Македонија е земја каде карате успесите се редовни, независно за која категорија и возраст се работи. Затоа Јован има една единствена цел кон која се стреми да ја достигне и да ги запише своите карате успеси во карате блтенот.

– Планирам да продолжам со вежбање карате, целта ми е да станам европски шампион. Затоа тренирам, имам и тешки тренинзи, но јас редовно си доаѓам и работам на техника, на кондиција, на брзина – ни открива Јован.

Иако има само 13 години, за Врклевски победите не се непознати, а златните медали се потврда за неговата упорност и талент.

– Три пати сум Државен првак на Македонија, имам освоено 25 златни медали , досега сум се натпреварувал во Софија, Бугарија, во БиХ во Сараево и Бања Лука и во Хрватска во Пореч и во Загреб.

Јован тренира под будното око на тренерот Дејан кој по успехот на Јован е презадоволен.

– Ова дете е едно од најталентираните во Македонија, следејки ги неговите борби Јован докажува дека кај нас има расадник за нови имиња во карате спортот. Пред сериозните натпреварувања како сега за Балканското трениравме 4 недели по два пати дневно. – вели тренерот Дејан Ристевски.

Се додека желбата е голема, а талентот присутен успесите ќе бидат загарантирани. Тоа се докажува со успесите на младите како Јован.

фото – приватна архива
фото – приватна архива

Слични објави

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

Еспресо

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо
Се вчитува....