7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Грелин хормонот се нарекува „хормон на гладот“ бидејќи неговото ниво во организмот се зголемува кога чувствуваме физичка глад. Постои значајна разлика меѓу физика глад  и емоционална глад и токму препознавањето на видот на глад може да помогне во губењето на вишкот килограми.

Ако сме малку гладни, телото тогаш го користи масното ткиво за создавање на енергија. Со одржување на грелинот на вакво ниво на најдобар начин ги топиме масните наслаги.

Токму поради овој хормон искусните фитнес вежбачи и спортисти ги темпираат оброците и тренинзите за да го зголемат и забрзаат губењето на масното ткиво, а да го сочуваат мускулното ткиво.

Дополнително, за овој хормон да го одржиме на посакуваното ниво потребно е секогаш да јадеме толку да почуствуваме 70 до 80 отсто ситост, а не 100 отсто. Јапонците имаат и име за оваа количина на ситост – Хара хачи бу.

Значи, ако не сме потполно сити, грелинот најдобро ќе си ја работи својата работа – побрзо ќе ги топи мастите.

Слични објави

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.
Се вчитува....