19.8 C
Скопје
20:46 - 29 мај, 2024

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Атописки дерматит – егзема кај децата

Атопискиот дерматитис по дефиниција претставува хронично алергиско воспаление на кожата, со повремено влошување на состојбата. Обично се појавува меѓу третиот и шестиот месец од животот на детето и во повеќето случаи исчезнува по третата година. За жал, честопати и рецидивира, односно се појавува повторно. Причинителот не секогаш се утврдува. Најчесто, првите симптоми на болеста се поклопуваат со внесување на нови прехранбени намирници.

Како изгледа дете со атописки дерматит?

  • Детето има промена на кожата штое локализирана на конкретни места: на обравчињата, на екстремитетите, и тоа од дорзалната страна на шаките, лактите, колената.
  • На еритемна основа на кожата се јавуваат везикули кои брзо пукаат. Серозниот секрет од нив се суши и се создаваат крусти.
  • Кожата станува задебелена и груба односно се јавува лихенификација на тие места.
  • Промените на кожата се со чести ремисии и егзацербации, односно се повлекуваат и повторно се појавуваат.
  • Детето е вознемирено, раздразливо, со вцрвенети обравчиња и се чеша.
  • Сонот во текот на ноќта е нарушен.

Кај овие деца со атописка конституција, по третата година, може да се јави алергиски ринит кој станува особено изразен во шестата година, додека пак подоцна, во тинејџерските години, може да проградира и во астма.

Ваквиот прогрес на алергиските заболувања се вика алергиски марш и се јавува каскадно. Сепак, нема правило, односно, не значи дека клиничката слика кај едно дете ќе се одвива по овој тек. Тоа може и да запре во одреден стадиум.

Најдобро е за добивање конкретна и прецизна дијагноза и соодветно решение да се обратите кај искусните педијатри во Клиника „Жан Митрев“. За да закажете преглед во термин кој ви одговара, јавете се на 02/3091-484


Д-р Станислава Анѓелеска
Специјалист по педијатрија

 

Слични објави

Српскиот министер за малку ќе се „фател“ со Хилари Свонк, конците му ги помрсил Александар Вучиќ

Еспресо

Најубавата српска водителка Марија Килибарда на 43 години чека бебе

Еспресо

(Видео) Се појави видео од тајната венчавка на Анастасија Ражнатовиќ: Цеца се бореше за бидермаерот

Еспресо

(Фото) Калиопи го промовираше новиот албум – „Албум“: 10 песни и дует со Слаткар

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Комплетна артериска рeваскуларизација при коронарна болест на срцето

еспресо

Најважната личност на Цеца се исели од вилата, сега е видена на Дедиње: Не присуствуваше на свадбата на Анастасија

Еспресо
Се вчитува....