2.8 C
Скопје
04:57 - 19 април, 2024

Славчо Попоски најавува сончево време со мала локална облачност

Продолжува долгиот период на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец и истиот повремено ќе засилува на интензитет.

Температурите денес ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени, додека од утре истите ќе бележат тенденција на пораст. Особено топло ќе биде од четврток, како и за време на викендот кога температурите речиси насекаде ќе надминуваат 35 степени и тогаш ќе бидеме под влијание на ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ бран од Африка. Исто така од четврток како и за време на викендот во најтоплите предели температурите ќе се искачат до 40 степени, а локално истите ќе надминуваат дури и 40 степени.

Ув – индексот ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и ќе изнесува коефициент 10, па затоа на граѓаните им советуваме да се заштитуваат од лошото влијание на сонцето, но и да пијат што повеќе течности.

Во Скопје и околината исто така продолжува долгиот период на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец и истиот повремено ќе засилува на интензитет. Температурите и тоа особено од четврток па натаму ќе бележат тенденција на ГОЛЕМ ПОРАСТ и истите ќе се приближат близу 40 степени.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури, но и големата суша која ќе ја зафати Македонија во следниот период, препорачуваме да внимавате како се однесувате со природата и да се избегнува движење по шуми, со цел да не дојде до евентуална појава на шумски пожари.

Слични објави

„Црна“ низа денови: Два хороскопски знаци ќе имаат неволји во втората половина на април

еспресо

(Фото) Секси мама: Антониа Гиговска во провокативен фустан на моден настан во Хрватска

Еспресо

Саботажа: Џенан Лончаревиќ се сомнева дека жена му намерно го одовлекува разводот со врски

Еспресо

(Фото) Цеца покажа во каков луксуз го прослави првиот роденден внукот Крстан: Како во бајка

Еспресо

(Фото) Братот на Новак Ѓоковиќ и сопругата се најдоа среде бурата во Дубаи: Споделија морничави кадри

Еспресо

(Фото) Ова ли е Меган Маркл? Облечена во маица од 60 долари и речиси беш шминка

еспресо
Се вчитува....