10.8 C
Скопје
10:13 - 10 декември, 2022

Што (не) треба да правите на денот на преподобна Матрона, 22 ноември

Православните на овој ден се сеќаваат на преподобна Матрона.Луѓето го нарекувале 22 ноември Матронска зима и велеле: „Од Матрона зимата се крева на нозе“. Тоа значи, отсега натаму, треба да чекате вистински мразови.

Девојките и жените не треба да ставаат кармин на усните на овој ден, инаку „Матрона ќе ја замрзне устата“. Тоа значело дека домаќинството ќе престане да ја слуша жената.

Друга забрана поврзана со устата се однесува на пцовки. Во никој случај не треба да пцуете денес, но не треба ни да се лутите на себе. Во спротивно, можете да го навлечете гневот на пречесната.

На 22 ноември не се препорачува да ве водат вашите желби и расположенија. Нашите пра-пра-баби предупредија: ако на овој ден им дадете пропуст на чувствата, сè што е зачнато ќе се претвори во прашина.

Забрането е да се даваат излитени, валкани или скршени работи некому (на пример, во добротворни цели) на денот на сеќавањето на Матрона. Ако не послушате, може да наидете на неволја.

Финансиските проблеми пак, се верувало, ќе започнат ако на 22 ноември тргнете на долго патување, затоа доколку сте во можност откажете го долгото патување.

Слични објави

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо
Се вчитува....