-7.2 C
Скопје
01:33 - 9 февруари, 2023

Што да (не)правите на денот на св. Јован Крстител: За да ја привлечете среќата, пофалете го вашиот непријател

Според православното предание, денот по големиот празник – Водици е посветен на оние кои биле вклучени во него. Така, на 20 јануари верниците го слават свети Јован Крстител – во чест на оној што го крстил Исус Христос.

Според народните верувања на 20 јануари можете да ја „измиете“ тагата. Во старите времиња од 20 јануари па натаму почнувала сезоната на свадби. Затоа, предците верувале: ако девојката убаво си го измие лицето на овој ден со светена вода, таа никогаш не би плачела во брак.

Според легендата, жените/девојките на 20 јануари не треба да се гледаат во огледало, се сметало дека така на огледалото ќе му ја дадете сета убавина (односно ќе ви ја украде убавината).

Нашите прапра баби верувале дека на денот на свети Јован Крстител не треба да се ставаат парен број предмети на маса, во спротивно богатството ќе ја напушти куќата.

И за да ја привлечете среќата, на 20 јануари треба да го пофалите (дури и ментално) вашиот непријател за неговиот успех. Ако разгорате со завист, ефектот ќе биде спротивен: среќата ќе се оддалечи долго време од вас.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....