10.8 C
Скопје
10:28 - 10 декември, 2022

Што да (не) правите на денот на Св.великомаченик Мина и на преп.Теодор Студит: „Теодор ја лади земјата“, не пуштајте ги сами надвор домашните миленици

Православните на овој ден се сеќаваат на светиот великомаченика Мина Чудотворец (Светиот великомаченик Мина настрадал зашто ги разобличувал идолопоклонството и паганството како најголем мрак и незнаење), но денес се сеќаваме и на византискиот монах, Преподобен Теодор Студит. Старите преданија за 24 ноември рекоа: „Теодор ја лади земјата“. Нашите предци не советуваа на овој ден поретко да го напуштаме домот без потреба, за да не се разболиме.

Можете исто така да го поткопате вашето здравје ако напорно се занимавате со физичка активност на овој ден. Особено ако таа активност ја правите прв пат. На пример, ако на 24 ноември, одлучите да се префрлите на здрав начин на живот и почнете да спортувате – се вели дека нема да има корист од таквите гестови – само штета.

На 24 ноември може да го изгубите и психолошкото здравје: ако подлегнете на провокации. Народните верувања велат дека на денот на Теодор, во принцип, луѓето се малку поагресивни од вообичаено. Затоа, подобро е да не стекнувате нови познанства и да не се обидувате да ги поправите нарушените односи.

На 24 ноември, забрането е да се запали дополнителен оган во куќата (да речеме, свеќи или камин). Пра-пра-прадедовците предупредија: „топлата светлина“ може да привлече зли духови – тогаш ќе влезат во домот под маската на бездомно животно.

Ова е делумно причината зошто на 24 ноември, домашните миленици не треба да се оставаат сами, без надзор, на улица. За во нив да не влезат злите духови, кои потоа миленичето ќе ги донесе дома – верувале нашите претци.

Слични објави

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо
Се вчитува....