14.8 C
Скопје
08:33 - 15 април, 2024

Што би се случило ако Кејт и Вилијам се разведат: Лавината скандали влијаат на репутацијата на овој брак

Општата лавина скандали околу Кејт Мидлтон се одрази и на репутацијата на нејзиниот брак со принцот Вилијам, кој трае од 2011 година и во кој се родија три деца, Шарлот, Џорџ и Луис. За разводот на славната двојка се шпекулираше и порано, но никогаш во оваа мера како сега, што секако е под влијание на контекстот на проблемот и сериозноста на ситуацијата.

Се шпекулира дека принцот Вилијам наводно ја изневерил сопругата со Сара Роуз Ханбери и дека таа имала афера со Томас Кингстон, овие приказни припаѓаат на теории на заговор. Затоа почнаа дури и гласини за наводниот развод, па ситуацијата се споредува со пропаѓањето на бракот на Чарлс и Дијана. Што би се случило доколку навистина дојде до развод?

На оваа тема деновиве многу се расправа на социјалните мрежи, како и во таблоидите.

Според јаху.ком, со оглед на тоа дека децата на Кејт Мидлтон и принцот Вилијам се членови на кралското семејство, Кејт би требало да добие дозвола од принцот Вилијам доколку сака да ги изнесе децата од Обединетото Кралство.

Мали се шансите Кејт да сака да ги одземе принцезата и принцот од нивниот татко. Меѓутоа, ако станува збор за развод предизвикан од прељуба, работите би станале прилично непријатни. CheatSheet шпекулира дека кралското семејство ќе и подари на принцезата од Велс нова резиденција со цел да го олесни заедничкото стрателство и сугерира дека станот на семејството во палатата Кенсингтон би можел да биде нејзина оаза.

Се очекува дека Кејт ќе биде финансиски згрижена во случај на развод. Сепак, вклучената сума би можела да биде значително помала од оние дадени во претходните разводи во кралското семејство, бидејќи парот е во брак од 2011 година. Финансискиот надомест се одредува врз основа на должината на бракот.

CheatSheet исто така шпекулира дека Кејт Мидлтон, во случај на развод, би била повеќе изложена на папараците од кога било досега. Како пример се наведува принцезата Дијана, која по разводот со Чарлс папараците ја бркаа до нејзината смрт, и почина во 1997 година во Париз додека папараците ја бркаа.

Кралот не мора да го одобрува самиот развод како што тоа го прави со браковите, но неговата вмешаност сепак би била значајна, пишува јаху.ком. Неговата мајка, покојната англиска кралица, всушност нареди тој и Дијана да се разведат во 1995 година, кога медиумскиот циркус околу нивните различни афери станаа прегласни за кралскиот двор тоа да го поднесе.

Без разлика дали ќе направи сличен потег или не, Чарлс III ќе мора да ја одреди титулата на принцезата од Велс по разводот.

Да потсетиме дека Елизабета Втора и дозволи на Дијана да ги задржи сите нејзини титули и не ѝ пречеше да ја задржи титулата Нејзиното кралско височество. Сепак, Чарлс протестираше, па ѝ остана само титулата принцеза.

Би било опција и кралот на Кејт да ѝ ги одземе сите титули, но шансите за такво нешто би биле многу мали.

Бидејќи кралот на Англија е и поглавар на англиската црква, а англиската црква не одобрува развод, вториот брак би бил многу голем проблем за кралското семејство. Едно е јасно: ако поранешна двојка повторно се омажи по разводот, тие засекогаш ги губат сите титули поврзани со нивниот претходен брак, според yahoo.com.

Слични објави

Кои хороскопски знаци ќе пливаат во пари оваа недела: За Скорпиите зголемување на платата, за Рибите нови инвестиции

еспресо

(Фото) Јована Јеремиќ во емисија во живо ги покажа гаќите, цела Србија откри каква долна облека носи водителката!

Еспресо

„Нераскинлива судбинска врска“: Астролог ги анализира наталните карти на кралот Чарлс и кралицата Камила

еспресо

Ѓорѓе Давид се врати на местото на несреќата: Пејачот објави дека повторно заминува од Македонија

Еспресо

Почина српска пејачка по борба со ракот на 41 година: Во јануари ѝ рекле дека ѝ остануваат уште 6 месеци живот

Еспресо

(Фото) Хју Хефнер дебело платил за гробот до Мерилин Монро: „Жално е што ја искористи и нејзината смрт“

еспресо
Се вчитува....