19.8 C
Скопје
20:46 - 29 мај, 2024

Принц Хари и Меган Маркл прекршија важно кралско правило: Скапоцени подароци, накит, уметнички слики…

Принцот Хари и Меган Маркл прекршија едно од клучните кралски правила за време на посетата на Нигерија, пишува Њујорк пост.

Војводите од Сасекс отпатуваа во Нигерија во мај 2024 година на покана на началникот на штабот на одбраната, каде синот на британскиот крал се состана со воени ветерани, а неговата сопруга коорганизираше настан Жени во лидерство.

За време на нивното патување, двојката доби многу подароци, кои со задоволство ги примија, вклучувајќи уметност, облека, накит и литература, понатаму скапоцени монисти, дрвена маска и книги за нигериското наследство од студентите и персоналот на Лајтвеј Академи.

Иако постојат строги правила во врска со членовите на кралското семејство кои добиваат подароци, на кои имено им е забрането да примаат подароци, војводите од Сасекс не размислуваа така. Тие се повлекоа од своите должности во 2020 година и веројатно затоа не сакаат да се придржуваат до упатствата на Бакингемската палата. Затоа, бројот на подароци што ги добиваат сопружниците ја надминува секоја кралска норма.

Уште на првиот ден од неговата посета на Нигерија, синот на покојната принцеза Дијана доби две вредни уметнички слики, на едната – насликана е неговата мајка од врвен уметник, а другата – портрет на Хари и Меган. Подароците му беа доделени лично од гувернерот на државата Кадуна, сенаторот Уба Сане.

Веќе следниот ден, Хари и неговата сопруга добиле луксузна облека, накит, букет цвеќе, марами во боите на нигериското знаме и слично.

Станува збор за повеќе од 20 луксузни подароци кои ги примиле при посетата на Нигерија.

Слични објави

Српскиот министер за малку ќе се „фател“ со Хилари Свонк, конците му ги помрсил Александар Вучиќ

Еспресо

Најубавата српска водителка Марија Килибарда на 43 години чека бебе

Еспресо

(Видео) Се појави видео од тајната венчавка на Анастасија Ражнатовиќ: Цеца се бореше за бидермаерот

Еспресо

(Фото) Калиопи го промовираше новиот албум – „Албум“: 10 песни и дует со Слаткар

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Комплетна артериска рeваскуларизација при коронарна болест на срцето

еспресо

Најважната личност на Цеца се исели од вилата, сега е видена на Дедиње: Не присуствуваше на свадбата на Анастасија

Еспресо
Се вчитува....