13.8 C
Скопје
18:45 - 23 април, 2024

Причината за смртта на Кенет Мичел: Што се случи со актерот од „Ѕвездени патеки“ и „Капетан Марвел“?

Популарниот актер Кенет Мичел (49) ја загуби битката со АЛС (амиотрофична латерална склероза), болест од која страдаше во последните пет години.

„Со тешко срце ја објавуваме смртта на Кенет Александар Мичел, саканиот татко, сопруг, брат, вујко, син и драг пријател“, напиша неговото семејство во соопштението споделено преку Х и Инстаграм во неделата.

„Кен беше надалеку познат како актер во многу филмови и телевизиски серии“, се вели понатаму во соопштението. „Тој портретираше олимписка надеж, преживеан од апокалипса, астронаут, татко на суперхерој и беше дел од четири „Ѕвездени патеки“.

„Кен беше вреден и посветен во сè што правеше, но како татко овие особини го покажаа својот целосен израз. Тој беше исклучително посветен за да биде позитивна и разиграна подвижна енергија во животот на своите деца“, се објаснува во соопштението и се додава дека без разлика на неговата инвалидност во последните години, Кен најголем де од времето го посвтувал на своите деца на кои се гордеел.

ALS е кратенка за амиотрофична латерална склероза и тоа е прогресивна невродегенеративна болест која влијае на нервните клетки во мозокот и ‘рбетниот мозок. Мичел страдаше од болеста од 2018 година.

Тој почна да користи инвалидска количка во 2019 година, а потоа излезе во јавноста за јавно да проговори за својата физичка состојба во 2020 година и за начинот како тој со сопругата се справуваат со болеста но и за тоа колку таа им го променила животот.

 

Слични објави

(Фото) Први фотографии на Раста од болница: Раперот задржан поради големи болки

еспресо

(Фото) Пријател објави приватна фотографија на Дарко Лазиќ и Катарина: Вака не сме ги виделе

Еспресо

Раста итно примен во болница

Еспресо

(Видео+фото) Ќеркичката на Никола Роквиќ плаче додека се збогува со својот татко кој тргна пеш за Грција на пат долг 1.150 километри

Еспресо

(Фото) Марко „Дај побрзај“ стана татко: Се родија близнаците Вања и Веда

Еспресо

(Фото) Прошталната порака на ќерката на Бојана Јанковиќ ја кине душата: Наследничката на покојната водителка се скрши! 

Еспресо
Се вчитува....