13.8 C
Скопје
06:55 - 26 септември, 2023

Попоски најавува натпросечно топло време, но и пороен дожд, грмежи и ветер, еве кога!

– Натпросечно топлото време во Македонија продолжува и во следните денови, но утрата и понатаму ќе бидат посвежи со минимални температури кој ќе се спуштаат во интервалот од 10 до 17 степени, а во Малешевија тие повремено ќе се спуштаат и под 10 степени. Максималните дневни температури на воздухот пак ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 33 степени.

Од четврток пак локално ќе има повеќе облачност, а во петок и за време на викендот во попладневните часови локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер во зоната на нестабилност.

Во Скопје и околината од четврток повремено облачноста ќе се зголемува, а во петок и за време на викендот во делови од котлината ќе има услови за појава на нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наутро температурата ќе се спушта во интервалот помеѓу 12 и 16 степени, а максималната дневна температура на воздухот и понатаму ќе биде натпросечно висока и ќе се искачува во интервалот помеѓу 31 и 32 степени.

Вистинското септемвриско лето преку ден продолжува и понатаму во Македонија, но и во регионот – вели метеопрогнозерот Попоски. 

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Слични објави

Астро прогноза за вторник, 26 септември

Еспресо

Европската комисија донесе забрана – американската Букинг и шведската е-Травели не може да се спојат, ќе рипнат цените во хотелите

еспресо

(Видео) Српската пејачка Душица Грабовиќ се лизна додека снимаше спот, за малку ќе завршеше во болница

еспресо

Ветеринарите водат битка да ја спасат повредената и изгладнета лавица пронајдена близу Суботица

еспресо

(Видео) Ѕвездата на Гранд Славица Ангелова ја испеа својата прва песна „Руже и крв“

еспресо

Ашер ќе го води шоуто на полувремето на „Супербол 2024“

Еспресо
Се вчитува....