-0.2 C
Скопје
03:35 - 30 март, 2023

Овој петок на ФДУ: Претстава „синиот портокал“

Овој петок, 17.3.2023 со почеток од 20 часот на Факултетот за драмски уметности ќе се одигра претставата „Синиот портокал“ -македонска праизведба на истоимениот драмски текст на британскиот автор Џо Пенхол. Во време на глобализација кога сакаме да ги надминеме табуата за разликата во бојата на кожата, националноста и културните наследства кои ги носиме во себе, оваа претставата топло ја брани неправдата која ја нанесуваме некогаш преку негативна, а некогаш преку позитивна дискриминација.

Претставата е во режија на Александар Ивановски. Играат: Фаик Мефаилоски како Ерџан, Жарко Спасовски како Д-р. Костадин и Самоил Стојановски како Д-р. Роберт.

Влезот е слободен.

Слични објави

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....