17.8 C
Скопје
16:45 - 20 април, 2024

Јелена Ѓоковиќ откри зошто станала веган: „Веганството започна од болка“

Јелена Ѓоковиќ освен што е сопруга на најдобриот тенисер, е и синоним за здрав живот, а деклариран веган е веќе со години, држи строга диета без месо, млеко и шеќер.

Сепак, многумина не знаат дека таа се префрлила на овој тип на диета затоа што морала, а не толку затоа што сакала, а токму за тоа зборуваше во една прилика. Како што рече, се започнало во студентските денови.

– Почнав да размислувам како да преживеам три години, бидејќи немав пари да јадам во не знам какви ресторани, а не живеев ни во дом кој има кујна. Така, веганството започна од болка и од мака – рече Јелена.

Таа тогаш рече дека е прашање дали до крајот на животот ќе остане веган, но дека за сега ѝ е најважно дали добро се чувствува.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf)

– Јас бев голем љубител на месо и се уште многу сакам месо, но не го јадам. Добро се чувствувам и тоа за мене е цел, да најдам начин како овој живот да го живеам будна, со енергија, здрава – вели Јелена додавајќи дека ѝ е важен и начинот на подготовка на храна.

– Мојата исхрана е 70 отсто сирова храна, а 30 отсто е варена. Најчесто јадам супа и безглутенски тестенини, киноа, ориз…Тешко е денес да се најде вистинска храна и да биде подготвена на здрав начин. Затоа ми е важно добро да се отганизирам околу оброците, и среќна сум што имам партнер кој е посветен на тоа да биде здрав и силен. Нашиот режим на исхрана само во малку се разликуваат – заклучи во таа пригода Јелена Ѓоковиќ во емиијата „Што сам теби и о сам себи“.

Слични објави

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Неделен хороскоп, од 22 до 28 април: Среќно небо за Овните, добра вест за Лавовите, љубовни искри за Водолиите…

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо
Се вчитува....