18.8 C
Скопје
16:23 - 20 април, 2024

Аца Лукас осуден за нарушување на честа и угледот на уредничката на РТС Оливера Ковачевиќ

Првиот основен суд во Белград донесе пресуда по тужбата поднесена од уредничката на РТС Оливера Ковачевиќ против пејачот Александар Вуксановиќ (Аца Лукас), според која пејачот на Оливера Ковачевиќ ѝ платил 150.000 динари како надомест на нематеријална штета поради повреда на честа и угледот.

Правниот застапник на Оливера Ковачевиќ, Иван Ниниќ, рече дека оваа пресуда е значајна бидејќи не само што ги штити интегритетот, честа и угледот на Оливера Ковачевиќ како новинарка, туку ги штити и сите натпреварувачи и членови на жирито на Евровизија од фабрикување лажни афери, кои ја деградираат вредноста и важноста на овој фестивал.

„Тоа значи дека утре, кога ќе победите со најдобрата музичка песна, не секој без одговорност може да ве изложи на напади дека сте ја купиле победата и дека резултатите од гласањето биле наместени“, рече Ниниќ.

Во образложението на пресудата се наведува дека Оливера Ковачевиќ поднела тужба до Првиот основен суд поради наводите на Александар Вуксановиќ за време на гостувањето на ТВ Пинк на 13 март 2022 година дека „знае дека 30.000 евра биле исплатени директно на Оливера Ковачевиќ за договарање на претходната Евровизија“.

Слични објави

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Неделен хороскоп, од 22 до 28 април: Среќно небо за Овните, добра вест за Лавовите, љубовни искри за Водолиите…

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо

Астропрогноза за сабота, 20 април: Вагите да посветат внимание на партнерот, Водолиите да се отворат за нови познанства

еспресо
Се вчитува....