14.8 C
Скопје
09:53 - 2 јуни, 2023

Илон Маск го симна Барак Обама од тронот на Твитер

Илон Маск стана најследената личност на Твитер со 133,1 милиони следбеници. Тој го престигна поранешниот американски претседател Барак Обама, кој моментално има 133 милиони следбеници.

Според Гинисовата книга на рекорди, Twitter има околу 450 милиони активни корисници месечно. Околу 30 отсто од нив го следат Маск, кој минатиот октомври го купи Twitter за 44 милијарди долари. Откако Маск ја презеде сопственоста на компанијата, Twitter изгуби повеќе од половина од својата вредност.

Освен Маск и Обама, и други корисници имаат милиони следбеници на социјалната мрежа.

Еве како изгледа листата за најследени јавни личности во светот.  Елон Маск (133,1 милиони следбеници) Барак Обама (133 милиони следбеници), Џастин Бибер (113,2 милиони),  Кети Пери 108,3 милиони следбеници, Ријана (108,2 милиони), Кристијано Роналдо (108,1 милиони следбеници) итн.

 

Слични објави

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо

(Фото) Сопругата на Брус Вилис им се обрати на фановите во име на семејството: „Продолжуваме да веруваме и никогаш нема да изгубиме надеж“

Еспресо
Се вчитува....