25.8 C
Скопје
13:28 - 25 мај, 2024

Фрли ме мајко на буниште само роди ме под среќна ѕвезда: Приказната на Алфи Бест првиот Ром милијардер во Велика Британија

Алфи Бест е роден во караван на Лестер пред 52 години. Денес живее во палата од 6 милиони, штотуку купи еден од петнаесетте хеликоптери произведени од Астон Мартин (за 4,5 милиони) и е на чекор да стане милијардер. Така, Бест ќе биде првиот Ром милијардер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alfie Best (@alfie_best)


„Го купив за работа, се колнам – се пошегува тој за The Sun – затоа што со летање можам да стигнам до пет паркови во еден ден. Во автомобилот, поради монотонијата на патувањето по автопат, веќе имав две сообраќајни несреќи поради заспивање. Парковите на кои тој се осврнува се дел од неговата империја, Wyldecrest Parks, 91 мобилни паркиралишта низ Велика Британија, кои се проценети на 700.000 фунти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alfie Best (@alfie_best)

Првите чекори во светот на бизнисот Бест ги направил кога имал само десет години, кога го придружувал својот татко во продажбата од врата до врата.

„Дали некогаш сте ја слушнале изреката, зборувате брзо како Циган? Всушност, за време на овие многу кратки состаноци, Бест имал само триесет секунди да го привлече вниманието на неговиот потенцијален клиент.

И благодарение на ова „училиште“, рече тој, ја научил уметноста на продавање.

На 16-годишна возраст основал компанија за изнајмување и продажба на автомобили и камп приколки, а на 20-годишна возраст се фрлил на пазарот на мобилни телефони. Откако работел три месеци во една од овие продавници и го реализирал неговиот потенцијал, тој добил заем од банка за да основа сопствен бизнис и за помалку од една и пол година имал тринаесет продавници низ Лондон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alfie Best (@alfie_best)

ОД МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ ДО ПАРКИНЗИ

Откако овој просперитетен бизнис беше продаден, Бест ги инвестираше своите пари во комерцијални имоти и сега поседува повеќе од 80 хектари индустриско земјиште низ Англија.

Во следните неколку години, неговата сопруга Емили му предлага да инвестира во областа со која има искуство. И тука циганската душа го води кон секторот за паркирање на автомобили. Во 2001 година тој го купи својот прв дел за 1,7 милиони фунти и сега има 91 паркинзи.

Империја вредна 700 милиони фунти, но инвестициски фонд би сакал да го откупи неговиот имот за 950 милиони. Бест сепак ја одби понудата.

„Не станува збор за заработка се повеќе и повеќе пари – рече тој – убеден сум дека штом ќе достигнете 5 или 10 милиони не ви треба повеќе за да живеете и да го правите она што го сакате. Надвор од таа граница, поентата е да се изгради нешто што прави разлика“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alfie Best (@alfie_best)

 

 

Слични објави

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо

Неделен хороскоп (од 27 мај до 2 јуни): Вистински момент за Близнаците, промени за Девиците, добра вест за Јарците…

еспресо

(Фото) Никола Роквиќ нападнат поради срамни изјави од минатото: „Човек има право да се промени“

еспресо

Астропрогноза за сабота, 25 мај: Убедливост за биковите, привлечност за стрелците

еспресо

Среќен викенд: Три хороскопски знаци ќе имаат многу среќа во сабота и недела

еспресо

Нетфликс забрани прашања за Бен Афлек: Џенифер Лопез во промотивна турнеја на филмот „Атлас“

еспресо
Се вчитува....