8.8 C
Скопје
08:19 - 27 февруари, 2024

(Фото) Ова е „куклата од насловна страница“ на Бора Ѓорѓевиќ: По разделбата ѝ ја посветил и песната „Остани ѓубре до крај“

Бора Ѓорѓевиќ се прослави со песната „Кукла од насловна страница“ (Лутка са насловне стране), а оваа нумера е поврзана со средба на музичарот и една госпоѓа која оставила длабока трага врз него, па некои од најпопуларните стихови на рок бендот се посветени токму на неа.

Тоа е Билјана Невајда Шевиќ, една од најбараните модели на седумдесетите. Билјана и Бора се запознале случајно, за време на гостување во една емисија. Тогаш списанието „Нада“ организираше свеченост во својата редакција на која присуствувале манекенката и музичарот, а при оваа средба веднаш меѓу нив се создале првите искри.

Билјана денес, Фејсбук

Десетина години подоцна, Бора и Билјана повторно се сретнале сосема случајно во Сплит, кога почнале да комуницираат, по што популарниот музичар бил фасциниран од убавата манекенка. Двајцата започнале врска набргу по оваа средба, но таа траела само шест месеци. Билјана еднаш во медиумите откри дека причината за нивната разделба е тоа што никогаш не можела целосно да му верува на Бора. Таа се заљубила во друг маж, поради што го оставила и музичарот и Белград. Потоа со новото момче се преселила во Сараево, а потоа се омажила и добила дете.

Билјана важеше за вистинска убавица, фатална за машкиот род, а Бора Ѓорѓевиќ и посвети дури три песни, пренесува порталот Пинк.рс.

Кога раскинале, музичарот го напиша текстот на песната „Остани ѓубре до крај“, која подоцна стана една од најпопуларните песни на бендот. Како што еднаш раскажа Билјана, кога го оставила, тој и се јавил и ги прочитал стиховите што ги напишал.

Фејсбук

„Беше вечер. Ѕвони телефонот, се јавува Бора. Ме замоли да се сретнеме „Под липата“ за да ми ја прочита песната што ми ја напишал. Се спремам и одам, кога таму… Исто како во песната: „Додека стои на шанкот делумно пијан, мразејќи се малку себеси и другите, полека пие коњак и пуши цигари“. Седнавме на масата и тој во еден здив, од неговата прочуена тетратка, во која пишуваше стихови: „Јас не сум од тие што цвилат, те немам веќе и што да правам, барем насмевни се кога ќе ме видиш, остани ѓубре до крај!’ – рече Билјана, опишувајќи како се чувствувала кога ги слушнала зборовите од оваа песна:

– На почетокот тоа „ѓубре“ ми звучеше малку грубо, но кога сфатив дека „ѓубрето“ е всушност опасна, феноменална личност од која е маѓепсан, а таа безмилосно го напушта, песната дефинитивно ми се допадна! Сепак, тоа беше се. Во тој момент тоа не предизвика никаков шок кај мене. Се сеќавам дека бев дури и рамнодушна кога ми ја пуштија песната на свадбата. Воопшто не ме допре – изјави своевремено за „Телеграф“ поранешната манекенка, речиси 40 години по објавувањето на оваа песна.

Слични објави

Ана Севиќ проговори за работата: „Себеси постојано се критикувам“

еспресо

Астропрогноза за вторник, 27 февруари: Важни вести за Раковите, пари за Вагите

еспресо

Популарен рапер убиен во Амстердам: Го изрешетале на улица

еспресо

„Пукна тиквата“: Ана Николиќ е повторно сама, го остави дечкото

Еспресо

(Фото) Теодора Џехверовиќ продолжува да шокира: Се одлучи за нова тетоважа, а местото кое го одбрала е многу провокативно

Еспресо

(Фото) Семејна идила: Ќерката на Гоце Тодоровски го прослави роденденот со најблиските

Еспресо
Се вчитува....