18:07 - 20 април, 2024

(Фото) „Филмот не умира, тој само се менува“: Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка на Берлинале за животно дело

Познатиот американски режисер Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка за животно дело на овогодинешното Берлинале во вторникот вечерта.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Berlinale (@berlinale)

– Филмовите на Мартин Скорсезе живеат со гледачите, неговите филмски ликови живееја и растеа со нас. Неговиот поглед на историјата и луѓето ни помогна да разбереме, но и да се запрашаме кои сме и од каде доаѓаме – беше објавено при доделувањето на почесната Златна мечка на Скорсезе.

Пред наградата, 82-годишниот Скорсезе на прес-конференција изрази оптимизам за иднината на филмот.

– Не мислам дека филмот умира, само се менува – изјави Скорсезе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Berlinale (@berlinale)

Тој додаде дека режисерите не смеат да бидат робови на технологијата, туку мора да ја насочуваат во корист на нивната креативност.

Слични објави

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Неделен хороскоп, од 22 до 28 април: Среќно небо за Овните, добра вест за Лавовите, љубовни искри за Водолиите…

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо
Се вчитува....