3.8 C
Скопје
02:40 - 4 март, 2024

Денес е Свети Никола, што да (не)правите на овој голем ден

Православните на овој ден се сеќаваат на Свети Никола, еден од најпочитуваните светци. Народот 19 декември го нарекол Николска Зима – во тоа време реките и езерата веќе биле замрзнати.

Свети Никола се смета за заштитник на наклеветените и невино осудените. Му се молат и за здравје на децата, за среќа на трговците, за враќање на морнарите дома, за убаво време и богата жетва.

Затоа, на 19 декември е забрането озборување, залажување некого и залудно карање (на пример, викање на дете). Во спротивно, Свети Никола може жестоко да се налути, да казни, веруваше народот.

Нашите предци исто така веруваа дека на 19 декември во никој случај не треба да се тагува и да се плаче за ситници. Во спротивно, вистинските неволји можат да дојдат во животот, предупредија пра-пра-бабите.

Тие не советуваа да бидеме милостливи на овој ден, да бидеме подготвени да дадеме каква било помош, доколку некому видиме дека му е потребна. Ако покажете бесчувствителност, народните верувања велат дека и самите наскоро ќе треба да се соочите со финансиски и домашни проблеми.

На 19 декември не треба да земате остри предмети, како и да ја бричите брадат или потстрижете косата – со еден збор, да не дојдете во контакт со остри предмети. Нашите предци предупредуваа: ако се повредиш на Никола, ќе заздравиш на Водици (19 јануари).

Современи сведоштва за чудата на Свети Никола: Старецот кој нè спаси

Слични објави

(Фото) „Правда за Бресквица“: Протест пред српското Собрание

еспресо

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо
Се вчитува....