3.8 C
Скопје
19:19 - 5 декември, 2023

Берлускони изнакупил „петпарачки“ слики кои сега се главоболка за неговите наследници: Трошоците за истребување на штетниците ја надминуваат вредноста на сликите

По поделбата на имотот и компаниите по тестаментот, децата и внуците на починатиот италијански бизнисмен и премиер Силвио Берлускони имаат нова главоболка.

Имено, Берлускони своевремено купувал многу од сликите и скулптурите од доцните ноќни телевизиски програми за продавање. Сега пак, некогаш наречените безвредни слики, се увиде дека создаваат проблем.

Милијардерот, кој почина во јуни на 86-годишна возраст, изнајмил голем магацин во близина на неговата вила во градот Аркоре за да смести околу 25.000 уметнички предмети со претежно ниска вредност, вклучително и слики и статуи купени на телевизиски аукции. Магацинот имал трошоци за одржување од околу 800.000 евра годишно, пренесуваат италијанските медиуми – а тоа токму сега претставува тежок товар за неговите наследници.

Целата колекција се проценува дека вреди околу 20 милиони евра, во просек 800 евра по слика.

Дрвените црви веќе уништиле дел од колекцијата. Во некои случаи, трошоците за истребување на штетниците ја надминуваат вредноста на сликите.

Берлускони, кој доминирал во италијанската политика од раните 1990-ти, имаше нето богатство од околу 6 милијарди евра во моментот на неговата смрт.

Меѓутоа, тој поседувал и слики со повисок квалитет. Неговата главна резиденција била украсена со дела од ренесансниот сликар Тицијан и холандскиот велемајстор Рембрант.

Чезаре Лампронти, трговец со уметнички дела од Лондон, кој одржувал блиски односи со Берлускони три децении, изјави за Би-би-си дека милијардерот бил импулсивен купувач.

Најмногу купувал портрети на жени кои ги подарувал на пријателите.

 

Слични објави

И Горан Бреговиќ се прости од Владо Правдиќ: „Тој беше единствениот фин дечко меѓу нас“

Еспресо

Ален Исламовиќ погоден од смртта на Владо Правдиќ: Се прости од колегата

Еспресо

(Фото) Запознајте ја најбогатата Босанка, „тешка“ е 300 милиони евра, роди на 51 година

Еспресо

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо

Џулија Робертс се огласи за смртта на Метју Пери: Доживеале голема љубов, а еве што кажа за трагедијата

Еспресо

(Видео) Александра Пријовиќ не издржа пред крајот на концертот: Мора ли секоја вечер да плачам?

Еспресо
Се вчитува....