7.8 C
Скопје
20:25 - 20 февруари, 2024

(Фото) Ален Делон во тешка здравствена состојба, семејството во раскол: Децата меѓусебно се тужат, а глумецот го тужи синот

Француската филмска икона Ален Делон тешко ја прифаќа својата кревка здравствена состојба, изјави неговиот син во интервјуто објавено во четвртокот, откривајќи нов јаз во семејството околу грижата за болната легенда.

Загриженоста за здравјето на Делон се зголеми откако семејството објави фотографија од божиќната вечера на која актерот, кој ретко се гледа во јавноста во последните години, изгледа слаб и изнемоштен.

Ален Делон (88) „веќе не може да поднесе да се гледа себеси толку ослабен“, изјави неговиот син Ентони за неделниот Пари Меч.

Познатиот француски актер е „крајно шокиран од медиумскиот испад што го оркестрира неговиот син Ентони“ и ќе поднесе тужба против него, објави по интервјуто адвокатот на актерот.

Делон доживеа тежок мозочен удар во јули 2019 година и сега ретко го напушта својот имот во областа Лоара во Франција.

„Тој не зборува многу, го заморува или нервира кога ќе го тераме да повтори што рекол, бидејќи неговиот глас повеќе не е секогаш јасен и гласен“, вели Ентони Делон во интервјуто.

Постојат „големи ризици“ дека ова е „неговиот последен Божиќ“, додаде тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by alaindelonjr (@alainfabiendelon)

Веќе имаше загриженост за благосостојбата на Ален Делон откако неговите три деца поднесоа тужба минатата година против Хироми Ролин, неговата поранешна асистентка, обвинувајќи ја за вознемирување и заканувачко однесување.

Ентони Делон поднесе и втора тужба во која ја обвини Ролин за насилство и обид да го изолира неговиот татко од семејството.

Ролин, која беше избркана од домот на актерот во јули, им се обрати на обвинителите да ги оспорат наводите против неа и исто така поднесе тужба.

Но, во интервјуто, Ентони Делон, син на поранешната сопруга на Делон, Натали Делон, исто така откри нови тензии во семејството околу грижата за неговиот татко.

Тој рече дека ја пријавил својата помлада полусестра Анушка, ќерка на Ален Делон и холандската манекенка Розали ван Бримен, во полиција бидејќи таа не го информирала семејството за резултатите од когнитивниот тест на нејзиниот татко во 2019 година.

„Сестра ми никогаш не го извести брат ми и мене дека помеѓу 2019 и 2022 година, татко ми беше подложен на когнитивни тестови за време на неговите посети на клиника во Швајцарија и дека не поминал ниту еден од петте“, изјави тој за списанието.

Резултатите покажаа „когнитивна деградација што го става татко ми во позиција на психолошка слабост, а со тоа и на ранливост“, додаде тој.

Ентони Делон изјави дека секојдневната грижа за неговиот татко сега е во рацете на најмалото дете на неговиот татко, Ален-Фабиен Делон, чија мајка е исто така Розали ван Бримен и која објави семејна божиќна фотографија на својот Инстаграм профил.

Слични објави

(Фото) Александра Пријовиќ со сопругот славеа до зори: Цигара во рацете, алкохол на масата

Еспресо

Неда Украден на работ на солзи: Пејачката се присети на својот голем хит кој има посебно значење за неа

Еспресо

„Сега одам до крај“, се огласи Северина: Судот ѝ го врати синот

Еспресо

Аца Лукас осуден за нарушување на честа и угледот на уредничката на РТС Оливера Ковачевиќ

Еспресо

Јелена Ѓоковиќ откри зошто станала веган: „Веганството започна од болка“

Еспресо

(Фото) Нивес Целзиус во секси луксузно издание: Се појави во проѕирен фустан со светкави украси

Еспресо
Се вчитува....