Како двајца странци кои воделе љубов го инспирирале Леонард Коен да стане музичар

„Мислам дека ќе ги отпеам и снимам моите песни“, и рекол Коен. „Немој, те молам“, му одговорила таа…

Леонард Коен според се беше неконвенционален уметник. Својата кариера ја започнал како поет и романописец при што бил многу ценет. Кога имал 33 години, Коен неубеден во силата на својата порака, изразениот пишан збор, одлучил да ја остави книжевноста зад себе и да се обиде да влезе во светот на музиката и пишувањето текстови.

Дека треба да тргнат по патот на својот неистражен талент, некои уметници отсекогаш знаат. На другите тоа им „доаѓа во сон“, на трети додека слушаат некоја песна или присуствуваат на концерт или пак некоја свирка која ќе им ја „вклучи сијалицата“. Но, не и на Коен.

Фото: Профимедиа

Кога во текот на 1965-та година започнал да живее боемски живот кој што секогаш го ценел, Коен бил ценет поет. Парите и стипендиите му овозможиле да патува низ светот, да го истражува и да пишува за него. Сепак, на крајот местото каде што го нашол неговиот спокој била неговата родна Канада, каде што сфатил дека музиката е иднината.

Додека бил во Торонто, во хотелот „Кралот Едвард“, Коен свирел на својата усна хармоника, обидувајќи се да создаде нови мелодии. Во собата која што била споена со неговата, а чија врата била малку подотворена, можело да се слушнат и да се видат двајца странци како водат љубов, движејќи се по ритамот на неговата музика. Коен ја отворил книгата и започнал да чита една од неговите песни во ритамот кој го создавал парот, охрабрен од нивната реакција и воздивнувања кои што доаѓале од другата соба.

Во својата соба Коен конечно заклучил:

„Мислам дека ќе ги отпеам и снимам моите песни“, ѝ рекол тој на својата пријателка која што била со него. Истегнал неколку зборови, како што само тој знае.

„Немој, те молам“, едноставно му рекла таа.

За среќа не ја послушал, пишува магазинот „Macleans“ во 1978-та година. Коен и го завртел грбот на книжевноста, им се посветил на мелодиите и така изградил една од најпопуларните и најбогати кариери во модерната музика.

Фото: Профимедиа

Слични објави

Шварценегер е ЦАР! Ќе се воодушевите кога ќе видите кого донел на работа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бившиот сопруг на Џенифер Лопез остана без јахтата: Пламенот ја проголтал за неколку минути (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Нејмар му ја „украде“ девојката на Малума: Славниот фудбалер во врска со ќерка на угледен бизнисмен од Загреб?

Еспресо

Како Пикасо го насликал плакатот за „Битката на Неретва“ и колку му платиле за тоа?

Еспресо

Моника Белучи јавно го критикуваше поранешниот сопруг: Се надевам дека конечно ќе започне да се грижи!

Еспресо

ФОТО | Прво едно селфи, па може да почнеме со китење: Слаткар објави фотка од Сања и синот Моша!

Васко Спасоски

Остави Коментар

девет + 18 =

Слични објави

ПЕТ РАБОТИ кои не сте ги знаеле за Лина Пејовска: Младата пејачка откри од што се плаши најмногу!

Igor

Северина наскоро ќе има свои стикери на Вибер, видете какви!

Igor

РАЗГОЛЕНО И СМЕЛО: Познатата манекенка без гаќички во Кан (ФОТО)

Igor

Најпродаваните фармерки: Модел кој ги излуде жените ширум светот

Igor

Сите ја посакуваат, а тој ја изневери: Порноактерката ги објави преписките со јутјуберот

Еспресо

Омилена кај сите трендсетерки: Кежуал комбинација во која ќе ја поминеме пролетта и летото (ФОТО)

Igor