8.8 C
Скопје
03:53 - 28 февруари, 2024

„Изгледаше како да има 185 килограми“: Саша Поповиќ се сети на првата средба со Лепа Брена

Лепа Брена и „Слатки грех“, дефинитивно, оставија неизбришлива трага на југословенската музичка сцена, а Саша Поповиќ проговори за самите почетоци на нивната кариера. Тој детално ја опиша првата средба со легендарната пејачка и неговото одбивање да соработува со неа.

Фронтменот на прославената група, хармоникашот Саша Поповиќ, за време на едно интервју раскажа како дошло до соработката меѓу неговиот оркестар и Фахрета Јахиќ, попозната како Лепа Брена.

Пред Брена, групата имала друга пејачка – Спаса, од која Поповиќ бил многу задоволен. Меѓутоа, тогашниот дечко ѝ забранил да пее, па групата останала без пејачка. Набрзо почнал да бара нов член на бендот, а по долга потрага дошла Фахрета Јахиќ, тогаш многу млада.

Поповиќ прво не сакал да слушне за неа, бидејќи освен проблемот со вишокот килограми, Фахрета пеела рок музика, која не се вклопувала во музичката програма на оркестарот на Поповиќ.

„Ми се чинеше дека тогаш имаше 100 килограми, иако вели дека имала 85 килограми. Веднаш ја прашав и таа ми кажа 85, а јас реков: ‘Ми се чини дека имаш 185 години, но не е важно’“, рекол Поповиќ, а потоа ја продолжил приказната:

„Брена пристигнува во кожени панталони, кожен елек, бела кошула, пргава коса, дебели образи и пеги… Кога ја видовме, ги спуштивме главите. Брена тогаш не зборуваше како сега, туку: ‘Џе сте момци…’, вистинска Босанка, од Брц. Разговаравме малку со неа, рече дека се запишала на Економскиот факултет во Белград, дека во сабота пее по малку на играНКИ. Кога замина, реков дека нема шанси“, вели Поповиќ, а потоа продолжува:

„Кога таа вечер почна песната на Тина Тарнер, Брена ѝ го грабна микрофонот на Спаса и запеа. Се побунив, а таа ми рече: „Болан, ќути“. Таа пееше, го остави микрофонот и ѝ рече на Спаса: „Така се пее“. Убаво ја отпеа, ама силна како што беше, а Спаса… ммм, бре мириса, штикли, девојче, убаво… Сепак, овие петмина се договорија со Бренa да дојде на проба, а јас едноставно не сакав да бидам со неа“

Сепак, бидејќи имале закажани настапи, а пејачката им била неопходна, Поповиќ реши да ѝ даде шанса на Брена.

Слични објави

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо

„Нонстоп сум на инфузии“: Цеца проговори за здравствените проблеми со кои се соочила периодов

Еспресо

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо

„Јас го добив детето, а тој доби стан“: Неда Украден ја отвори душата и се присети на разводот со поранешниот сопруг

Еспресо

(Видео) Зорица Брунцлик емотивно за зетот: Јас плачев наместо него

Еспресо
Се вчитува....