ЕДНОСТАВНО И СЕКСИ: Модниот стил на Брижит Бардо кој му одолева на времето (ФОТО)

Брижит Бардо е родена на денешен ден пред 85 години, а нејзиниот стил и денес сè уште се следи.

Сексапилот на Брижит Бардо никогаш не зависел од длабочината на нејзиното деколте. Нејзината привлечност не била резултат на провокотивното облекување, туку на нејзиниот став благодарение на кој изгледала привлечно и во најобични фармерки и маица.

Балетанките се закон

Ако некој е заслужен за глобалната популарност на балетанките, тогаш тоа е Брижит. Глумицата во 1956 оние што ги носеле балерините и така е роден моделот на балетанки наречени „Сендрилон“, кој денес го обожаваат жените ширум светот.

Profimedia

Негувајте ја својата препознатлива фризура и шминка

Брижит била препознатлива по долгата распуштена брановидна коса или лежерната пунџа со шишки. Нејзината шминка била многу едноставна – со алјалнер извлекувала „мачкаста“ линија на капаците.

Инвестирајте во еден бомбастичен коктел фустан и носете го често

Не ви треба шкаф полн со фустани, за да бидете ефектни доволен е еден, на кој секогаш ќе му бидете верни, само треба да го надополнувате и да го менувате со нови модни додатоци. Тоа го правела и Брижит, која секогаш се навраќала на тесниот модел до колена, кој ја нагласувал нејзината фигура.

profimedia
cinched_in_original
Profimedia

Ултимативниот „бардо“ изрез

Иако поради нејзините улоги ја памтиме како изразено сексапилна и разголена, во приватниот живот не негувала провокативен стил на облекување. Брижит е заслужна за популаризација на таканаречениот „бардо“ изрез, односно голите раменици.

1950s

Слични објави

ЈА ОБВИНИЈА ДЕКА ИМА СИЛИКОНИ: Емили Ратајковски покажа со што располага

Igor

Со своите неверојатни облини сексапилната Јулија привлекува бројни следбеници ширум светот! (ФОТО)

Еспресо

Пронајдено мртво тело на Плејбој зајачица, оставила и проштално писмо (ФОТО)

Еспресо

Манекенката која е позната по облините позираше гола, фановите не можат да се нагледаат (ФОТО)

Еспресо

Дарко Лазиќ повторно на мака: Не ги слуша лекарите, па трпи големи болки

Igor

Џеј Ло беше мета на критики поради експонирање на меѓуножјето! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

3 × четири =

Слични објави

Емина Јаховиќ фатена во љубовен триаголник! Турските медиуми открија со кој кошаркар е во тајна љубовна врска! (ФОТО)

Igor

Ретко кој го може ова: Колегите ќе му подзавидат на Саша Ковачевиќ поради ваквиот успех! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ротердам ќе биде домаќин на Евросонг 2021

Еспресо

Селена Гомез откри дека била жртва на насилство!

Еспресо

Антониа Гиговска и нејзиното момче Иван Јованов си ги обоија косите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 13 септември 2019, петок

Igor