Зошто Никола Тесла мислел дека броевите 3, 6 и 9 се клуч на вселената?

„Тој ден, кога науката ќе почне да ги изучува нефизичките појави, ќе постигне поголем напредок за една деценија, отколку за сите претходни векови на нејзиното постоење“ – Никола Тесла.

Никола Тесла се занимавал со различни експерименти, многу од нив биле мистериозни, но најголема мистерија е самиот тој.

Сите големи умови имаат некаква опсесија, но опсесијата на Тесла била една од најинтригантните.

Секогаш би ја заобиколил зградата трипати пред да влезе во неа, ги чистел чиниите со 18 салфети, живеел во хотелска соба, а броевите на собите ги бирал по тоа дали можат да се поделат со 3.

Се што правел правел во сетови по 3.

Но тој не е единствениот голем ум кој бил опседнат со бројот 3. Еден од нив е и Данте Алигиери, чие дело „Боженствена комедија“ било одредено со овој број.

Некои сметале дека опсесиите на Тесла потекнуваат од опсесивно-компулсивно пореметување, други дека е многу суеверен. Сепак, вистината е многу покомпликувана.

Ако ви е јасно значењето на броевите 3, 6 и 9, тогаш во свои раце го имате клучот на универзумот“, рекол Тесла.

Profimedia

Тесла тврдел дека броевите 3, 6 и 9 се многу битни. Но зошто баш овие броеви?

Прво мора да сфатиме дека ние не ја создаваме математиката, туку ја откриваме. Тоа е универзален јазик на сè што нè опкружува, а истовремено и негов закон.

Тесла тврдел дека овие броеви се екстремно важни, а дури пресметал и дека планетите се поврзани со овие три броја.

Ако сакате да ги откриете тајните на универзумот, размислувајте во смисла на енергија, фреквенција и вибрација“, рекол Тесла.

 

Слични објави

Мерил Стрип одржа лекција: Доста ми е од цинизам, критичност и било какви барања – нема повеќе задоволување!

Еспресо

Били Ајлиш со јасна порака во песната за најновиот филм за Џејмс Бонд: Нема време за умирање! (ВИДЕО)

Еспресо

ОБОЖУВА ДА СЕ СОБЛЕКУВА: Жешката Русинка без милост ги провоцира мажите (ФОТО)

Еспресо

Секси и тренди: Погледнете како ќе изгледа пејачката Теа Трајковска во нејзиниот најнов видеоспот! (ФОТО)

Васко Спасоски

ХОЛОГРАМ на Витни Хјустон тргнува на турнеја, семејството вели дека „таа би го сакала тоа“! (ВИДЕО)

Еспресо

Сте се запрашале зошто скоро секогаш похуваното месо го подготвувате лошо? Ова се петте грешки што најчесто ги правите!

Васко Спасоски

Остави Коментар

три × оне =

Слични објави

Турунџиева го направи првото селфи со внукот (ФОТО)

Igor

„Луј Витон“ распродаде бањарка од 36.500 фунти

Теодора Циклевска

Викторија Бекам после 10 години се насмеа: Нејзиниот син објави слика на која сите гледаат во нејзините заби! (ФОТО)

Еспресо

Први фотографии од свадбата на Џастин Бибер: Хејли во венчаница како од соништата!

Igor

Душко Тошиќ ја напушта Јелена Карлеуша: Купил стан и локал за половина милион евра во центарот на Белград!

Васко Спасоски

Науката одлучи! Принцезата Дајана е најубавата благородничка на сите времиња

Еспресо