9.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

ВТОР ЖИВОТ НА ЌЕСИЧКИТЕ ЗА ЧАЈ: Испробајте ги овие трикови!

Едноставна кесичка со чај може да биде корисна за вас и по испиениот пијалак. Бидејќи има толку многу различни вкусови на чај, можностите се прилично бесконечни за оваа разноврсна состојка. Пробајте ги овие трикови за да извлечете максимум од чаевите.

Компостирање

Без разлика дали имате канта за компост дома или правите компост на село, не заборавајте да внесете користени лисја од чај. Додека некои кесички со чај може да се компостираат онакви какви што се (проверете ја етикетата), други ќе треба да се исечат и да се додадат на куп органска материја за да помогнат во создавањето на растително ѓубриво.

Едноставни сирупи

Подобрете ги вашите колачи или коктели дома со едноставни сирупи од чај. За да го подготвите, натопете кесичка со чај, како и обично, во чаша вода. Отстранете ја кесата со чај и растопете го шеќерот во еднакви делови. Сирупот потоа може да се измеша во ладно кафе, чај, коктели или да се користи во или на колачи.

Направете варени јајца во чај

Додадете билен вкус на варените јајца со тоа што ќе ги потопите во чај преку ноќ. За класични јајца во чај, се користи црн чај, како и ароматични состојки, за да му се даде вкус на веќе зготвеното јајце. Варете ги јајцата во вода, потоа искршете ги лушпите или излупете ги целосно, потоа натопете ги јајцата 12 часа во црн чај (или некој друг вкус).

Опуштете се со маски со кесички зелен чај

Дали ви треба брзо намалување на отечените очи? Потопете две кесички зелен чај во топла вода и одморете се со вреќи на очите. Кофеинот во зелениот чај ќе помогне да се елиминира подуеноста околу очите, а антиоксидансите ќе ја освежат вашата кожа.

Користете билен чај во када

Впрочем, билниот чај е само комбинација од ароматични сушени билки, свежо цвеќе, зачини и други состојки кои мирисаат и имаат неверојатен вкус. Додадете две кесички чај од билки во топла бања со меурчиња.

извор: „magazin.novosti“

Слични објави

(ФОТО) ЦВЕТЕН РАЈ НА 1.100 МЕТРИ НАДМОРСКА ВИСИНА: Искусна фризерка, „исфризирани“ цвеќиња!

Ј.К.Д

(ВИДЕО) 14 ГОДИНИ ТАГА ПО ТОШЕ: А кој може тебе да те заборави?

М.Т

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРЕЦИЗИРА: До колку степени ќе се згрееме и кога?

Ј.К.Д

ПЕТАР ГРАШО КОНЕЧНО СЕ ОГЛАСИ ЗА НОВАТА ВРСКА: Има уште многу нешта што не ги знаете!

Ј.К.Д

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Данска, Русија и Англија

М. Г.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 16 ОКТОМВРИ: Не пропуштајте ја можноста за разговор

И. Т.
Се вчитува....