4 одлични трикови за враќање на белата боја на пожолтената облека: Еве како да ги спасите омилените парчиња!

Во продолжение прочитајте како да ја освежите облеката и да и ја вратите првичната боја…

Белата облека изгледа елегантно, привлечно и убаво, но не е најпрактична бидејќи брзо се валка, а најчесто може да поприми жолта боја или пак некои сиви нијанси.

Токму поради нејзината осетливост, треба да бидете внимателни при одржувањето на белите парчиња облека.

Доколку ви се случи овој проблем, применете некој од овие трикови…

Лимонов сок

Фото: Профимедиа

Лимоновиот сок е природно решение на пожолтената облека да и ја вратите првичната боја.

Сипете една шолја лимонов сок и додадете го во машината за алишта заедно со детергентот, а облеката перете ја на температура и програма соодветна за неа.

Избелувач

За да ги отстраните жолтите дамки, земете избелувач со хлор, но пред користење добро прочитајте го неговото упатство. Додадете го при перењето, на тој начин ќе ги освежите и алиштата и внатрешноста на вашата машина.

Сода бикарбона

Фото: Профимедиа

Сода бикарбоната е одличен сојузник во чистењето на домот, па може да ви послужи и при освежување на облеката.

На самиот почеток покрај прашокот додадете и 3 големи лажици сода бикарбона, на тој начин таа ќе го раствори хлорот во машината за алишта, ќе ја отстрани крутоста од алиштата и ќе ги отстрани и пожолтените дамки од облеката.

Дестилиран бел оцет

Додадете дестилиран бел оцет во делот каде ставате омекнувач. На тој начин благата оцетна киселина ќе делува како избелувач.

Слични објави

За жени над 40 години: Девет плода против стареење

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Еспресо

5 стајлинзи во кои ќе изгледате како милион долари: Вака се носи најженственото парче облека оваа сезона! (ФОТО)

Еспресо

Секој прст на раката е поврзан со органите: Масирајте го показалецот само една минута и веднаш ќе почувствувате ефект!

Еспресо

Торта медено срце – Прсти да излижеш! (РЕЦЕПТ)

Igor

Британките полудеа по ТРЕТМАНОТ од 600 евра за кој велат дека им го СПАСИЛ ЖИВОТОТ

Igor

Остави Коментар