Најуникатниот рибен ресторан на светот (ВИДЕО)

Во ресторанот „Рок“ во Занзибар се служи исклучиво морска храна и свежа риба, уловена во текот на денот во водите што ја опкружуваат.

Архипелагот Занзибар кој се наоѓа во Источна Африка е сојузна единица на државата Танзанија, оддалечен 25 – 50 км од неа.  Составен од мали острови, од кои два најпознати се Пемба и Унгуџа, каде всушност се наоѓа и главниот град Занзибар.

Instagram

 

Освен главните стопански гранки на Занзибар во производството на зачини, како бибер, цимет, индиски орев и каранфилче – се гордеат со рибна храна и ексклузивен ресторан.

Instagram

Ресторанот „Рок“ во Занзибар е сместен на карпа висока осум метри, во средината на Индискиот Океан. Се наоѓа во близина на многу популарната плажа Пингве Миханси.

Instagram

Можете да стигнете до ресторанот пеш кога е слаба плима, но ако останете долго во него и доколку се зголеми нивото на океанот, ќе мора да се вратите со брод назад кон брегот.

Во ресторанот се служат специјалитети од најсвежите морски плодови и риби. Сопственост е на рибар, кој на оваа локација препознава туристичко-угостителски потенцијал.

Instagram

Во ресторанот има и тераса со неверојатно убав поглед на околината, храната е многу вкусна, а туристите ја обожаваат.

Погледнете го видеото од ресторанот „Рок“ на следниот линк:

 

Слични објави

Си преправал дека е мртов за да ја види реакцијата на неговото куче и на мачката: Еве како реагирале!

Еспресо

Били Ајлиш се соблече на концерт во Мајами: Чувствувам како ме гледате! (ВИДЕО)

Еспресо

Драстична промена: Ѕвездата на „Изгубени“ ја избричи главата (ФОТО)

Igor

Успешно криени тајни на Холивуд: Џони Деп е роднина со кралицата Елизабета Втора

Еспресо

Брук Шилдс: Навредена сум, ќерките ме испраќат на пластична операција

Igor

Храна што го забрзува стареењето

Еспресо

Остави Коментар

4 − 3 =

Слични објави

По 10 години раскинаа: Една од најубавите српски пејачки сега е сингл! (ФОТО)

Igor

,,Очајната домаќинка” поради поткуп е осудена на казна затвор

Igor

Поради пластичните операции актерката не личи на себе, а има само 33 години! (ФОТО)

Igor

Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ентони Хопкинс ќе го глуми тренерот на Мајк Тајсон!

Еспресо

Анастасија се исели од семејната куќа: Ќерката на Цеца фатена како внесува куфери во друга зграда (ФОТО)

Igor