-5.2 C
Скопје
00:30 - 26 јануари, 2022

РЕТРОГРАДЕН ПОЧЕТОК НА ЕСЕНТА: 6 планети се движат во погрешна насока

Нè чекаат одложувања, недоразбирања,тешкотии во реализација…

На 28 септември, Меркур започна да се движи ретроградно и на тој начин имаме вкупно шест ретроградни планети – Меркур, Јупитер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон. Со Хирон (кој не е планета, но има астролошко значење) би било седум. Ретроградната природа на планетата е очигледно движење во спротивна насока од вообичаеното.

Имаме астролошка ситуација кога шест (плус Хирон) од осумте планети одат во погрешна насока. И Венера и Марс се во знаците на нивното протерување, па затоа не се добро поставени. Во текот на годината, постојат ретки периоди кога сите планети одат директно, но има и ретки периоди кога толку многу одат ретроградно, во спротивна насока.

Во ваква ситуација кога сè е наопаку, нè чекаат одложувања, недоразбирања, тешкотии во реализација. За одредени работи може да сфатиме дека сме на погрешен пат, но во овој момент има потешкотии при промена на правецот. Ништо не може да се реши брзо, сè треба да оди бавно. Дури и би било добро да го направиме спротивното од она што вообичаено го правиме, бидејќи сè е наопаку.

умор збунета

Исто така, може да се чувствуваме уморни и исцрпени и да немаме волја за физичка активност. Нема потреба да форсирате ништо и во овој момент подобро е да се покриете со ќебе над главата и да се опуштите, а не да се уморувате. Подобро да одите на масажа, пилатес, јога или истегнување отколку на трчање или напорни кардио тренинзи. Подобро е рутински да се работи отколку да се влезе во ризични проекти кои бараат брза имплементација. Моменталното мото е полека и сигурно.

Ретроградната природа на планетата, исто така, означува насочување на вниманието кон внатре. Овој период можеме да го искористиме за интроспекција, преиспитување на себеси, нашите вредности, постапки. Ова е исто така можност уште еднаш да ги погледнеме работите од нова перспектива, дека можеме, кога планетите се движат директно, да дејствуваме поинаку ако не сме задоволни од развојот или првичниот исход на ситуацијата.

Прв ќе тргне Плутон, на 8 октомври, потоа Сатурн на 12 октомври, потоа Јупитер и Меркур на 19 октомври. Со тоа завршува периодот на ретрограда. Така, од 20 октомври можеме да направиме пауза и да продолжиме напред. Нептун ќе се движи директно во декември, но Венера заедно со Уран ќе бидат ретроградни во декември, до крајот на јануари, кога Меркур повторно ќе им се придружи.

И по сето ова, во февруари започнува ретка астролошка ситуација кога сите планети одат директно, што ќе трае до почетокот на мај. Сега, да собереме енергија за нов импулс, нови цели, планови и активности за февруари.

меркур

извор: „atma“

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....