-1.2 C
Скопје
08:00 - 30 март, 2023

Медведев одговори саркастично на веста за можното апсење на Трамп: „Сакаат да уапсат некој друг, а ќе ги уапсат своите во Америка“

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација Дмитриј Медведев на својот Телеграм профил саркастично и емотивно ја коментираше изјавата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп дека обвинителството го предупредило за претстојното апсење.

„Кретените во Европа сакаа да уапсат некој друг, а на 21 март ќе ги уапсат своите во Америка“, напиша тој.

Рускиот политичар во својата објава ги нарече актуелниот американски претседател Џо Бајден и неговиот син Хантер „корумпирана банда на луди убијци на свињи“ и им понуди „да ги фрли во ѓубриштето на историјата“.

Медведев ги повика Американците „да ја вратат својата земја и да ја уништат тиранијата на Вашингтон“, пренесува рускаиот портал „газета“.

Претходно Трамп предупреди дека на 21 март би можел да биде приведен од канцеларијата на окружното обвинителство на Менхетен. Тој не прецизираше со каков случај се поврзува претстојниот притвор, но нагласи дека станува збор за стари и одамна разоткриени обвинувања.

Слични објави

Викенд полн со љубов: На три хороскопски знаци ќе им летаат пеперутки во стомакот, ама и пред очите

Еспресо

Џереми Ренер низ солзи зборува за страшната несреќа: „Избрав да преживеам, си велев дека тоа нема да ме убие“

Еспресо

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо
Се вчитува....