10.8 C
Скопје
09:05 - 10 декември, 2022

Лавина на Хималаите: Четири лица загинале, а 28 се водат за исчезнати

Во вторникот лавина погодила група планинари на Хималаите, при што загинале најмалку четири лица, а 28 од нив се водат како исчезнати, јавува Си-Ен-Ен.

Планинарскиот институт Нехру во вторникот соопшти дека група од 34 планинари и седум инструктори биле на планината Драупади ка Данда II во државата Утараханд кога ги погодила лавина околу 8:45 часот. Во тек е операција за пребарување и спасување, јавува Си-Ен-Ен.

„Длабоко сум потресен од загубата на скапоцени животи поради лавината што погоди планинарска експедиција организирана од Институтот за планинарење Нехру“, напиша на Твитер индискиот министер за одбрана Рајнат Синг.

Минатата година, повеќе од 200 луѓе загинаа откако се урна дел од глечер во Утараханд.

Слични објави

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

Илон Маск најави масовна чистка на Твитер: отстранување на 1,5 милијарди неактивни профили

Еспресо

Хегемонистичкиот сон на Србија никогаш нема да се оствари – Вјоса Османи на Фејсбук

Еспресо

Попоски предупредува: Чудовишниот циклон се приближува кон Македонија, подгответе се за големо невреме!

Еспресо

Бајден му забрани на помилуваниот Русин Виктор Бут да се врати во САД

Еспресо

Ердоган најави телефонски разговор со Путин во недела, потоа и со Зеленски

Еспресо
Се вчитува....