24.8 C
Скопје
13:37 - 13 август, 2022

(РЕЦЕПТ) Штрудла со вишни

Состојки:
500 грама кори за баклава
150 милилитри масло за јадење
300 милилитри јогурт
250 грама шеќер
3 јајца
150 грама гриз
1 ванилин шеќер
1 прашок за печиво
600 грама вишни без семка (свежи или замрзнати)

Подготовка:
Во подлабок сад, изматете ги јајцата, маслото за јадење, јогуртот, гризот, шеќерот, ванилиниот шеќер и прашокот за печиво. Смесата што ќе ја добиете треба да биде густа.
Потоа, подмачкајте ја тавата во која ќе ги печете штрудличките и почнете со нивна подготовка.
Земете една кора и испрскајте ја со претходно подготвената смеса. Врз неа ставете ја и втора кора а во средината додајте ги вишните. Корите свиткајте ги во форма на ролат. Добиениот ролат, ставете го во тавата за печење.
Постапката за подготовка на штрудлите, повторувајте ја додека имате намирници. Подготвените штрудли печете ги во претходно загреана рерна на температура од 180 степени околу 15 минути.

Слични објави

Рецепт за превкусна проја со кисела павлака

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....