10.8 C
Скопје
09:04 - 10 декември, 2022

Говедско во благ сос, задоволство за непцето и за очите!

Говедското месо е многу корисно и вкусно месо, но мора да се готви правилно. Ние ви предлагаме фантастичен рецепт за кој не треба посебни вештини – говедско со благ сос.

Намирници
Говедско месо – 1 кг.
Кромид – 400 гр.
Путер – 150 гр.
Вода – 100 мл.
Лук – 3 чешниња.
Сол – 0,5 лажиче.
Шеќер – 1 лажиче.
Оцет 9% – 1 лажиче.
Црн пипер – 7 зрна.
Бибер – 2 зрна.
Ловоров лист – 1 ливче.

Подготовка

Измијте го месото и исушете го со салфетки. Се сече на средно-големи парчиња и се става во тава. Наполнете ја тавата со флаширана (ова е важно) вода. Исечете го кромидот на половина прстени и ставете го со месото. Исечете го путерот на големи коцки и ставете го врз кромидот.

Месото динстајте го 60 минути под полузатворен капак. Огнот треба да биде слаб – тогаш водата нема да врие и месото нема да изгори.
Додадете оцет, сол по вкус, шеќер, црн и пипер, сецкан лук. Месото динстајте го уште 60-90 минути во зависност од староста и тврдоста. Периодично отстранувајте мали парчиња месо од тавата за примерок (проверете дали е готово). Ако сосот е премногу течен за време на готвењето, треба да го отворите капакот за да испари водата. 10 минути пред крајот на динстањето, во тавата додајте ловоров лист.

Готовото месо се препорачува да се служи со тестенини или пире од компири.

Слични објави

(Фото) Како најефтино да го посетите Амстердам: Ресторани и хотели по најниски цени, а сепак ќе се чувствувате кралски!

Еспресо

Посно ем вкусно: Полнети пиперки со грав печени во рерна

Еспресо

Посно макало од ореви – од традиционалната македонска кујна

Еспресо

Брз, сочен и вкусен ручек: Кремаста мусака со сирење

Еспресо

Ќе ја раскажувате насекаде! Шпански рецепт за кремаста компир салата

Еспресо

(Фото) Занимливости за СП Катар 2022: Спектакл за луѓе со длабок џеб

Ј.К.Д
Се вчитува....